Ministri Sveçla konfirmon kidnapimin e zyrtarëve kufitar patrullues

Kidnapimin e tre zyrtarëve kufitar patrullues e ka konfirmuar ministri i brendshëm Xhelal Sveçla, i cili ka thënë se përderisa rendi dhe ligji po zbatohet në vendin tonë, Serbia kriminale ka hyrë në territorin e Kosovës dhe ka kidnapuar 3 zyrtarë policorë të Republikës së Kosovës.

Ai ka shtuar se kjo është shkelje e çdo marrëveshje e kundër çdo parimi të normave ndërkombëtare.

“Pa asnjë dyshim, zyrtarët tanë policorë kanë qenë të vendosur thellë brenda territorit të Republikës së Kosovës, në pikë kontroll statik, duke kryer detyrat e tyre të rregullta.

Serbia po vazhdon të jetë shkaktar dhe gardian i së keqes në rajon e në Kosovë. Ne nuk zmbrapsemi para kriminelëve e terroristëve. Serbia po tregon përsëri fytyrën e saj të vërtetë dhe atë të një shteti autokrat e agresor”, ka shkruar Sveçla në Facebook.

Sveçla thotë se kërkojnë nga faktori ndërkombëtar të rrisë urgjentisht presionin ndaj Serbisë që jo vetëm të lirojë zyrtarët tanë policorë por edhe të ndalë provokimet e saj.

“Sjellje të tilla kriminale të Serbisë nuk na ndalin në rrugëtimin tonë të forcimit të sovranitetit në vend”, tha ai.

Lini një Përgjigje

Previous post Tre polic kufitar të Kosovës, janë kidnapuar sot në afërsi të Leposaviqit
Next post Albin Kurti: Rrëmbim i policëve, akt i hapur agresioni ndërkombëtar nga Serbia