Albin Kurti: Rrëmbim i policëve, akt i hapur agresioni ndërkombëtar nga Serbia

Read Time:47 Second

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se tre policë të Kosovës janë rrëmbyer sot nga Forcat e Armatosura të Serbisë brenda kufijve të Kosovës.

Kurti, në një postim në Twitter, tha se ky rrëmbim është akt i hapura agresioni ndërkombëtar dhe bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të tyre.   

“Tre policë të Kosovës janë rrëmbyer sot nga Forcat e Armatosura të Serbisë brenda kufijve të Kosovës. Si inkursioni i forcave ashtu edhe rrëmbimi janë akte të hapura agresioni ndërkombëtar. Ne bëjmë thirrje për lirimin e menjëhershëm të oficerëve dhe që komuniteti ndërkombëtar të denoncojë këto akte”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Policia e Kosovës ka njoftuar më herët se njësia policore patrulluese e kufirit ka qenë me detyrë në pikë statike në vendin e quajtur Tresave/Bare, thellë brenda në territorin e Republikës së Kosovës, për  të parandaluar shfrytëzimin e rrugëve ilegale, të cilat shfrytëzoheshin nga grupet kriminale për kalim ilegal dhe kontrabandë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Ministri Sveçla konfirmon kidnapimin e zyrtarëve kufitar patrullues
Next post Vjosa Osmani: Serbia bëri agresion, zyrtarët policorë duhet të lirohen menjëherë