Miroslav Lajçak informon NATO-n për situatën në Kosovë

Read Time:2 Minute, 1 Second

NATO ka njoftuar se Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Mircea Geoană u takua sot (13 qershor 2023) me ambasadorin Miroslav Lajçak, Përfaqësues Special i BE-së për dialogun dhe çështje të tjera të Ballkanit Perëndimor.

Në njoftimin zyrtar të NATO-s rikujtohet se ky takim ka ndodhur pasi së fundi, Lajçak,  vizitoi Beogradin dhe Prishtinën.

“Ambasadori Lajçak gjithashtu informoi Këshillin e Atlantikut të Veriut për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës dhe përpjekjet aktuale diplomatike të BE-së”, shkruan në njoftim.

“Bashkëpunimi i shkëlqyer dhe afatgjatë midis NATO-s dhe BE-së në rajon vazhdon të bëjë ndryshimin,” tha Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm Geoană.

 “Selia e NATO-s, KFOR-i, aleatët si dhe Bashkimi Evropian dhe OSBE-ja kanë qenë të palodhura në përpjekjet e tyre për të de-përshkallëzuar situatën në veri të Kosovës dhe për t’i sjellë të dyja palët në tryezën e bisedimeve, në kuadër të dialogut të udhëhequr nga BE-ja ndërmjet Beogradi dhe Prishtina”, shtoi ai.

 Geoana rikujtoi se -“NATO ka qenë e përkushtuar për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor për dekada; misioni ynë i KFOR-it në terren, me mbi 4 mijë trupa është demonstrimi më i fortë i këtij angazhimi.”

Ai ka thënë se misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO po ndërmerr të gjitha veprimet e nevojshme për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë dhe vazhdon të veprojë në mënyrë të paanshme, në përputhje me mandatin e tij të OKB-së bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara 1999.

“Përforcimet e NATO-s mbërritën në Kosovë më 5 qershor 2023, pas dhunës së paprovokuar në të cilën u plagosën një numër i paqeruajtësve të KFOR-it”.

NATO deklaron se rreth 500 pjesëtarë të shërbimit turk nga brigada e 65-të e mekanizuar e këmbësorisë së Turqisë përbëjnë pjesën më të madhe të përforcimeve të NATO-s.

“Batalioni turk do të vendoset në Kosovë për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Një batalion shtesë i forcave rezervë të NATO-s është vënë gjithashtu në gatishmëri më të lartë për t’u vendosur nëse është e nevojshme”.

NATO gjithashtu vazhdon të mbështesë dialogun e lehtësuar nga BE-ja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, i cili është e vetmja rrugë për paqen dhe sigurinë e qëndrueshme në Kosovë dhe stabilitetin në të gjithë rajonin.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Deputeti Nikollë Camaj, <strong>një përfaqësues dinjitar i mbrojtjes e realizimit të të drejtave të shqiptarëve në Malin e Zi</strong>
Next post <strong>Bashkimi Evropian</strong> përgatit pako sanksionesh ndaj Kosovës