Mrarrëveshje paszgjedhore e partive shqiptare në Bujanoc

Read Time:1 Minute, 13 Second

Tri partitë shqiptare në Bujanoc sot me nënshkrimin e marrëveshjes për koalicion paszgjedhor i dhan fund frikës se a do ta humbin shqiptarët qeverisjen në komunën e Bujanocit

Shaip Kamberi, Nagip Arifi dhe Shqiprim Musliu sot u bënë bashkë për një kauzë mbipartiake. Ata vendosën që mos të lejojnë asnjë dilemë se kush do të qeverisë me komunën e Bujanocit.

Rreziku potencial ishte që me unifikimin e partive serbe në një listë, ata do të gjenin ndonjë grupim politik të vogël shqiptarë me të cilët do të krijonin shumicën udhëheqëse në Bujanoc. Por, tani pas iniciativës fisnike të Këshillit Kombëtar Shqiptar dhe nënshkrimit të marrëveshjes mes subjekteve politike shqiptare, gjasat që shqiptarët ta humbin Bujanocin janë inegzistente.

Edhe në mandatin e kaluar keto tri parti politike qeverisën së bashku në koalicion në Bujanoc, e vetmja parti shqiptare që nuk ju bashkua kësaj shumice shqiptare ishte Alternativa për Ndrsyhim. Edhe tani, kjo parti politike (APN) nuk tregoi gadishmëri për tu bashkuar në këtë marrëveshje historike mes shqiptarëve.

Sidoqoftë, duke ditur fuqinë elektorale të tre subjekteve nënshkruese të marrëveshjes, është e sigurt se PD, PVD dhe LPD do të jenë bartëse të pushtetit në katërvjeçarin e ardhshëm dhe Bujanoci do të vazhdojë të qeveriset nga shqiptarët.

Gjithashtu, tani më dihet botërisht se kjo marrëveshje që u nënshkrua sot ka përkrahjen e plotë të Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë, andaj nënshkrimi i saj nga Kamberi, Arifi dhe Musliu e bënë edhe më domethënëse aktin e sotëm

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post <strong>Pse në Shqipëri politikës dhe mediave nuk u pëlqejnë sukseset e Kosovës</strong>
Next post Beteja për Shkupin mes Washingtonit dhe Kremlinit!