O`Brien: SHBA kërkon zbatimin e plotë të marrëveshjeve

Read Time:41 Second

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O`Brien, ka deklaruar se SHBA i jep mbështetje të fortë dialogut të lehtësuar nga BE-ja, derisa ka shprehur nevojën për zbatimin e plotë të marrëveshjeve, duke përfshirë krijimin e Asociacionit.

Ai ka thënë po ashtu se procesi i zgjedhjeve të reja në komunat në veri të vendit duhet të shkojë përpara, derisa ka kërkuar koordinim përpara zbatimit të rregullores së re të BQK-së rreth ndalimit të dinarit serb.

Po ashtu, O’Brien ka thënë se Serbia duhet të mbajë përgjegjës ata që janë përfshirë në sulmin në Banjska.

Lajçak sot ka qëndruar në Beograd, ku është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, derisa nesër Lajçaku do të qëndrojë për vizitë në Prishtinë, ku do të takohet me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Miroslav Lajçak: Me Vuçiqin diskutuam për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën
Next post Ali Ahmeti: Na duhet pajtimi Kosovë-Serbi për një Ballkan të qetë e në paqe