PDK: LVV provokoi situatën, vendi duhet të shkojë në zgjedhje

Read Time:1 Minute, 33 Second

Menjëherë pas ndërpres së dhunshme të seancës, reagoi Partia Demokratike e Kosovës, duke i akuzuar deputetët dhe ministrat e shumicës së nxitës të përleshjes në Kuvend.

“Sikur të mos u mjaftonte fyerja që i bënë shtetit të Kosovës, veteranëve të UÇK-së, akterëve politik shqiptarë, popullit të Kosovës, para shërbëtorëve të Radojçiqit, sot, në Kuvendin e Kosovës, zëvendëskryeministri Besnik Bislimi në vend që të ndihej i turpëruar dhe të jepte llogari për përgjimet, provokoi opozitën duke i hequr fotografinë që ata i vendosën në foltore”, shkruan PDK në reagim.

Sipas subjektit më të madh opozitar, “ishte pikërisht zëvendëskryeministri Bislimi, i cili i pari e goditi me mjete të forta, shishe, deputetin Mërgim Lushtaku”.

“Në një moment kur Kryetari i Kuvendit u desh që të reagojë dhe të mos e lejoj atë që të ndodhë, ai u bëri thirrje Policisë së Kosovës që të ndërhyjnë dhe të arrestojnë deputetët e opozitës. Futja e Policisë së Kosovës në Kuvend nuk është lejuar të ndodhë as në momentin më të errët në historinë e Kuvendit të Kosovës, kur Lëvizja Vetëvendosje hidhte gaz lotsjellës dhe rrezikonte jetën e deputetëve”, thuhet në reagimin e PDK-së.

Sipas PDFK-së, tani gjithçka është e qartë.

“Kjo Qeveri, ky kryeministër, ky pushtet, shihet qartë se duke tentuar të fshehë koordinimin dhe bashkëpunimin me Millan Radojçiqin, po përdorë çdo mjet, edhe dhunën, ndaj deputetëve opozitarë. Ky Kuvend dhe kjo Qeveri nuk kanë më kurrfarë kuptimi dhe asnjëlloj kredibiliteti. Një Qeveri që bashkëpunon me kriminelët serbë, në dëm të interesit të shtetit dhe qytetarëve të Kosovës, duhet të shkoj në shtëpi një orë e më parë”, thuhet më reagimin e PDK-së.

Kosova sipas PDK-së, ka nevojë për zgjedhje të reja, nga të cilat, “qytetarët me votën e tyre do të zgjedhin një qeveri kredibile e cila do ta kthej vendin në rrugën e duhur drejt integrimit euro-atlantik”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Reagon Lëvizja Vetëvendosje: Kosova do të ecë përpara, pavarësisht sulmeve
Next post Pas përleshjes në Kuvendin e Kosovës, reagon Edi Rama