Propozohet përfshirja e detyrimeve të Serbisë nga dialogu

Read Time:1 Minute, 12 Second

Në Këshillin e Bashkimit Evropian është dorëzuar propozimin që korniza negociuese e Serbisë të amandamentohet me detyrimet që i ka ky shtet nga dialogu me Kosovën.

Një zëdhënës i Bashkimit Evropian ka konfirmuar se teksti i propozimit është dorëzuar Këshillit të BE-së të premten në mbrëmje. Tani mbetet që i njëjti të miratohet me çfarë, të gjitha obligimet që i ka Serbia nga dialogu bëhen formalisht pjesë e procesit të anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Një veprim i tillë vjen pasi që në dhjetor të vitit të kaluar Këshilli i BE-së ka kërkuar formalisht që të ndryshoj korniza negociuese e Serbisë dhe të përfshihen detyrimet e dala nga marrëveshja për rrugën drejt normalizimit dhe aneksi i dakorduar në Ohër.

Kjo është pasojë e mungesës së nënshkrimit në marrëveshjen për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve që u arrit në fund të shkurtit të vitit të kaluar në Bruksel dhe aneksin të zbatimit që u dakordua në mars në Ohër.

Marrëveshja nuk është nënshkruar për shkak të refuzimit të presidentit serb Aleksandër Vuçiq, ndërsa Bashkimi Evropian e konsideron marrëveshjen ligjërisht obliguese për palët konform deklaratës së shefit të diplomacisë evropiane Josep Borrell.

Me qëllim të formalizimit të marrëveshjes ujdia e Ohrit gjithashtu parasheh që detyrimet e palëve të bëhen pjesë integrale e proceseve të integrimeve evropiane.

Përderisa për Serbinë kjo nënkupton ndryshimin e kornizës negociuese, për Kosovën detyrimet do pasqyrohen në Agjendën e Grupit Special të Kosovës për Normalizim.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Njohës të sigurisë: Serbia në situatë skizofrenike mes lindjes e perëndimit
Next post Hovenier: ShBA e shqetësuar për veprimet e fundit të autoriteteve të Kosovës