Serbët argohen nga institucionet e Kosovës

Read Time:45 Second

Përfaqësuesit e serbëve nga veriu i Kosovës janë takuar pak pas orës 12:00 në Zveçan dhe kanë vendosur të largohen nga institucionet e Kosovës.

“Ne kemi vendosur të largohemi nga të gjitha institucionet politike, Kuvendi, Qeveria, dhe nga katër komunat në veri të Kosovës, por edhe që të largohen serbët nga gjyqësori, policia si dhe stafi administrativ në katër komunat në veri”, ka thënë kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq pas takimit.

Me këtë rast, Goran Rakiq ka dhënë dorëheqje nga pozita e ministrit në qeverinë Kurti. Rakiq tha gjithashtu se serbët nga veriu i Kosovës po përpiqen të ruajnë paqen dhe stabilitetin.

Ndryshe njoftimit për largimin e tij nga institucioni i ka paraprirë shkarkimi i drejtorit të policisë për rajonin verior, Nenad Gjuriq, i cili është suspenduar për shkak të vendimit që policia në veri të mos paralajmërojë pronarët me targa të paligjshme të lëshuar nga autoritetet serbe.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Mediat serbe: Tri ditët e ardhshme më të vështirat në 10 vitet e fundit
Next post Christopher Hill: Serbia të mos marrë pjesë në rrezikimin e paqes