Albin Kurti: Krimet e Serbisë në Kosovë s’mund të falen e as nuk do të harrohen

Read Time:50 Second

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se krimet e Serbisë në Kosovë nuk mund të harrohen e as falen.

Kurti këtë e tha pas homazheve që bëri te varri dhe vendi i vetëflijimit të nënës Pashke Krasniqi – Markaj.

“Gjovalin dhe Milan Markaj ishin mes 374 të vrarëve më 27 prill 1999, në masakrën e kryer nga forcat e Serbisë në fshatrat Mejë dhe Korenicë të Gjakovës dhe ishin të zhdukur deri në vitin 2003. Ata u gjetën në varrezën masive në Batajnicë të Serbisë. Më 24 maj 2003 u bë rivarrimi i Gjovalinit dhe Milanit. Tri ditë më pas, pasi e kreu të pamën, nëna Pashke i vuri vetes flaken, për t’i dhënë fund jetës së saj dhe dhimbjes për të bijtë”, thuhet në njoftimin e kryeministrisë.

Kurti, bashkë me familjarët e saj përkujtuan nënë Pashke, e cila më 27 maj 2003, i vuri flakën vetës pasi ia kthyen trupat e djemve, Gjovalinit dhe Milanit, të vrarë dhe të zhdukur me forcë nga Serbia.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Mirdita asht rrezja e lirisë dhe qytetërimit!
Next post Veriu i Kosovës: Të shtëna e gaz lotsjellës pas intervenimit të KFOR-it