Albin Kurti nuk e mohon bisedën me amerikanët për raketa me rreze 10 km

Read Time:1 Minute, 9 Second

Lajmin e dhënë në disa media pro-pushtetit në Serbi, se kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar takim të fshehtë me ambasadorët e vendeve të QUINT-it në Prishtinë të enjten e 22 shtatorit, ku u ka kërkuar atyre edhe armë me rreze të gjatë veprimi, nuk e ka mohuar vetë ai.

Sipas Kurtit, për çështjet e mbrojtjes dhe sigurisë në Kosovë flet ministri i Mbrojtjes e ai i Brendshëm.

“Ne jemi qeveri demokratike, progresiste, e shpresës. Ndërkohë që përballemi me fqinjët verior, që udhëhiqet nga një president i frikës dhe i kërcënimit, që përveç se udhëheq me një shtet në mënyrë jo demokratike dhe nuk e njeh Kosovën dhe krimet të cilat i ka kryer regjimi i Millosheviqit në Kosovë”, ka thënë Kurti.

Për Kurtin, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, përveç se nuk e njeh shtetin e Kosovës dhe krimet e bëra nga regjimi kriminal i Slobodan Millosheviq’it, mban edhe lidhje shumë të ngushta me federatën ruse.

E një gjë e tillë, sipas të parit të ekzekutivit shpërfaqet së fundmi me marrëveshjen e nënshkruar ndërmjet ministrit të punëve të jashtme të Serbisë dhe asaj të Rusisë, e cila duhet t’i alarmojë kryeqendrat perëndimore.

Ndryshe raportimin e mediumi pro-Vuçiq, nuk e ka mohuar as Aleksandër Vuçiq.

“E di se cila është e vërteta, jam në dijeni”, ka thënë Vuçiq, duke iu referuar lajmit të mediumit serb Novosti

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Shaip Kamberi: Çështja e Luginës të shtrohet si temë bisedimesh në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi
Next post Abazoviq me deputetët e shumicës së vjetër parlamentare mbledhin nënshkrimet për shkarkimin e Gjukanoviqit