Albin Kurti: Nuk kam marrë kurrfarë ultimatumi

Read Time:1 Minute, 24 Second

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mohoi se të ketë marrë ultimatume nga i Dërguari Special i SHBA-së, Gabriel Escobar dhe ai i BE-së, Miroslav Lajçak.

Në një adresim për media pas aktivitetit të xhudos që u mbajt në palestrën “Minatori”, i pari i Qeverisë tha se në takim me emisarët ofroi një mënyrë të sigurt për dalje të qëndrueshme nga kriza në veri.

“Nuk kam marrë kurrfarë ultimatumi. U takuam me emisarët dhe u kam ofruar mënyrën e sigurt se si të kemi një dalje të qëndrueshme nga kriza në veri të Kosovës, e shkaktuar nga strukturat ilegale. Së pari është sundimi i ligjit, kemi me dhjetëra ushtarë të NATO-s, policë të Kosovës dhe gazetarë që ishin viktima të një egërsie të paparë të ekstremistëve të dhunshëm”, u shpreh Kurti.

Marrëveshja për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës duhet të arrihet më së largu deri sot, ka porositur të martën emisari i SHBA-së, Garbiel Escobar.

Këto deklarata të Escobar erdhën pas takimit që ai së bashku me Mirolav Lajçak dhe me pozitën, opozitën dhe gazetarët ne Kosovë.

Escobar ka deklaruar dje se ai dhe Lajçak të premten duhet t’u raportojnë raportojnë udhëheqësve të tyre nëse ishin të suksesshëm apo jo, ndërsa paralajmëroi në rast dështimi do të ketë pasoja.

Në anën tjetër, raportimet e sotme thonë se SHBA-ja po përgatit një rund sanksionesh të papara më parë ndaj Kosovës, në të cilat përfshihen shpallja non-grata e kryeministrit Albin Kurti dhe ministrit të Brendshëm Xhelal Sveçla, ngrirja e procesit të liberalizimit të vizave, ngrirja e fondeve amerikane dhe fondeve të BE-së, si dhe ngrirja e procesit të anëtarësimi në Këshillin e Evropës. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Opinion: Shtatë arësyet pse demokratët, opinioni dhe të rinjtë kërkojnë rikthimin e Bashës
Next post Senatorët amerikanë: Kosova e Serbia pa nevojë po i dobësojnë marrëdhëniet me ne