Home » Lajme

Apo po i bie në mënd pushtetit dhe politikës në Kosovë për 10 dhe 12 Qershorin

Nga Skënder S.KAPITI Jemi në Qershor. Qershori ka dy ngjarjet më të mëdha monumentale në historinë moderne shqiptare . Ka 10 Qershorin e vitit 1878 të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ngjarja më madhore shqiptare e cila njohu ndërkombëtarisht egzistencën e Kombit shqiptarë dhe e shtroi detyrimisht problemin kombëtar shqiptar për zgjidhje.  Lidhja e Prizrenit  lindi dhe nxiti Rilindjen... 

Në 20 vjetorin e aksionit “Për pavarësinë e Kosovës”, të organizuar “kur shqiptarët ende ishin bashkë*”

Muhamet Shatri *Pjesën e titullit nën thonjëza e huazova nga një shkrim i Shemsi Rukovcit, ish-nxënësi im dhe pastaj veprimtar i shquar i LDK-së dhe i Fondit të Trepërqindëshit në Suedi. Prolog Prej10 qershor deri me 10 korrik të vitit 1998 në Suedi, sikundër edhe ne mbarë diasporën shqiptare, u zhvillua aksioni “Për pavarësinë e Kosovës”. Kjo me jep rast qe nëpërmjet... 

VUÇIQ E MOHON PREZENCËN E USHTARËVE SERBË NË KUFIRIN ME KOSOVËN

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq i ka mohuar raportimet e disa mediave që thanë se në Jarinje ishin parë ushtarë serbë. U tha se ushtarët serbë ishin vendosur në Rudnicë në afërsi të Jarinjes, por Vuçiq nuk i ka komentuar këto raportime. “Nuk më intereson ajo çfarë shkruajnë mediat shqiptare”, tha fillimisht presidenti serb, transmeton lajmi.net Tutje ai tha se njësitet... 

Latifi: Do të hiqen nga lista e ndihmës sociale në Preshevë ata që vozisin vetura të mira

Në komunën e Preshevës janë 826 përfitues nga asistenca sociale e cila ofrohet si program nga Qendra për punë sociale. Liridon Latifi, drejtor pranë këtij institucioni në intervistën për titulli.com tha se janë të punësuar 16 persona prej tyre 11 janë me sistematizim të ministrisë kurse 5 punëtorë financohen nga buxheti komunal i komunës së Preshevës. Numrin e shfrytëzuesve... 

Tropojë: Tri veprimtari në një ditë

Nga Rali LURA Sot, 4 qershor 2018, ora 10.00, Bashkia Tropojë me mbështetjen e Këshillit të Qarkut Kukës, organizon në Pallatin e Kulturës “Dardania” nji aktivitet kushtuar 20-vjetorit të Eksodit të Shqiptarëve të Kosovës në Tropojë, ku do të ndahen dhe disa tituj “Qytetar Nderi i Tropojës”. Pas kësaj veprimtarie solemne, në Sheshin kryesor të qytetit ... 

BURRA TË MIRË SI SUL LUSHAJ I BAJNË NDER KOMBIT SHQIPTAR

-Fjalë Lamtumire në ditën e sotme të përcjelljes mortore në Varrezat e Sharrës në Tiranë – I nderuar Princ Leka II, Të nderuar familjarë e farefisni të veteranit nacionalist e mbretëror, Sul Lushaj, bashkidealistë, miq e dashamirë të tij, Sul Lushaj, njeriu ynë shekullor, lindi në Tropojë dhe ishte qytetar Australian, i cili jetoi gjithë jetën e tij me krenarinë shqiptare... 

Sot, Lamtumira e fundit për Sul Muzli LUSHAJ – nacionalist e mbretëror i njohur, antar i Akademisë Monarkiste Shqiptare, ish i Përndjekur Politik

Sot, më 2 qershor 2018, ora 15,00, nga Bar-Restorant “Piazza” (mbas Muzeut Historik Kombëtar) do të bëhet përcjellja për në Varrezat e Sharrës në Tiranë. Sot do t’i jepet Lamtumira e fundit Sul LUSHAJT, antar i Akademisë Monarkiste Shqiptare (AMA), nacionalist, mbretëror, legalist, ish të përndjekurit politik, veprimtar politik e shoqëror shqiptaro-australian. Nacionalisti e mbretërori,... 

Ideja e Daçiqit për “shkëmbim territoresh” dhe shqiptar ët e Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Ky vit është deklaruar si afat i fundit për zgjidhjen e problemeve mis Republikës së Kosovës dhe Serbisë dhe për “normalizimin” e raporteve midis tyre. Ideja për “shkëmbim territoresh” midis Serbisë dhe Kosovës si zgjidhje e mundëshme e këtyre problemeve është përmendur, sa e di unë, nga kosovarët vetëm nga Rexhep Qosja dhe eventualisht aty-këtu... 

SOT DOLI NGA SHTYPI ”THESAR KOMBËTAR…” VËLLIMI 9

SHOQATA E SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI…, I KTHEN KAH HISTORIKU I SHOQATAVE TË TILLA PREJ SE NJË SHEKULL E KËNDEJ …tha Prof. dr. Mehmet Rukiqi OPINIONE TË CILAT NDODHEN NË THESARIN 9:   Kujtim Mateli: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”në Suedi, rrezaton fuqishëm në të gjitha trojet shqiptare,... 

“Mallkimi i priftëreshave të Ilirisë” i shkrimtares Mira Meksi botohet në frëngjisht nga “Les Éditions Persée”

Të nderuar miq të Librit dhe të Botimeve Toena,   Është vënë në qarkullim për lexuesin e gjuhës frënge nga grupi Hachette, romani historik i Mira Meksit Teuta e Ilirisë, mbretëreshë dhe pirate, priftëreshë dhe dashnore. Ky roman në gjuhën shqipe, i botuar nga Botimet Toena në vitin 2014 dhe i ribotuar në vitin 2015, mban titullin Mallkimi i priftëreshave të Ilirisë.... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch