Home » Lajme

Botërori 2018 – Franca, kampione e botës

Kombëtarja e Francës është kampione e botës në futboll. Në finalen e Botërorit, francezët fituan ndaj Kroacisë, me rezultat 4:2. Autogoli i Manxhukiqit, Grizmani, Pogba dhe Mbape shënuan golat për Francën. Perishiqi dhe Manxhukiqi realizuan për kroatët. Ky është titulli i dytë i kampiones së botës për Francën, që e kishte fituar këtë trofe edhe dy dekada më parë. Ballafaqimi... 

Mbahet Kuvendi i këshilltarëve shqiptarë, miratohet deklarata politike

Sot në Bujanoc, këshilltarët shqiptar të tre Kuvendeve komunale sot në Bujanoc kanë miratuar deklaratën e përbashkët me të cilën kërkohet përfaqësimi i shqiptarëve të Luginës në dialogun e Brukselit ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Në këtë seanc ishin të pranishëm 50 këshilltar shqiptar dhe kryetarët e subjekteve politike përveç kryetarit të APN-së dhe të komunës... 

FONDACIONI BIBERAJ NJOFTON $2.5 MILION BASHKË-FINANCIM

FONDACIONI BIBERAJ NJOFTON $2.5 MILION BASHKË-FINANCIM PËR PROGRAMIN E STUDIMEVE TË GRADËS MASTER TË FONDACIONIT SHQIPTARO-AMERIKAN TË ZHVILLIMIT PËR TË MBËSHTETUR PROFESIONISTËT SHQIPTARË Fondacioni Biberaj shpall mbështetjen me $2.5 milion të programit MIP të Fondacionit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit, për të ndihmuar profesionistët shqiptarë që synojnë të ndjekin studime... 

HASKUKA: Investimi në njerëzit e kulturës nuk është humbje, ai kthehet shumëfish

Prizren, 13 korrik 2018, Kryetari i Prizrenit Mytahir Haskuka, ka pritur një delegacion të Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani” në Suedi. Takimi u realizua, në kuadër të përgatitjeve që kjo shoqatë po i bën përmbajtjen e Sesionit të gjashtë shkencore në Kompleksin e Lidhjes Shqiptare në Prizren. Kryetari i Shoqatës, Hysen Ibrahimi e ftoi... 

Përditshmëri të politikës shqiptare

Edi Rama dhe Hashim Thaqi e vizituan idolin shpirtëror të tyre Erdogan kriminelin. Kjo vizitë po i ngjanë asaj vizitës lamtumirse që kishte organizuar dikur Behgjet Pacolli tek Gadafi. Madje edhe patën vallëzuar para tij. Kjo vizitë po i jep frytet shumë shpejtë. Në Prishtinë organizata e dyshimtë si organizatë terroriste me emrin TIKA,qe duhet te debohet nga Kosova dhe Shqiperia, e... 

Blindohet Parisi, agjentët sigurojnë vendin për finalen mes Francës dhe Kroacisë

Frika e ndonjë sulmi terrorist ditën e finales ka bërë që policia franceze të mobilizohet për të evituar çdo incident. Jo vetëm në Paris, por në të gjithë Francën do të mobilizohen rreth 110 mijë agjentë policie, forca të ushtrisë dhe xhandarmërisë, që do të patrullojnë që nga mëngjesi e deri në mbrëmje rrugët. Natyrisht që pjesa më e madhe e policisë do të përqendrohet... 

GJYQTARI GANI DIZDARI NUK KA SHKUE AS NË TEHERAN APO TRIPOLI, PO NË VENDLINDJEN E TIJ, NË TROPOJË

Gjyqtari mbi 69 vjeçar Gani Dizdari ishte i fundit ndër antarët e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë (ndër 9 gjyqtarët e fillimit, nga 6-të të marsit e tashti 3 të mbeturit të korrikut 2018) që hyri në ditën e sodit në rrjetën e peshkimit “Veting” dhe, pas tre ditësh, më 16 korrik, ka me e marrë vendimin final nga e përfoluna si “gijotinë” juridike e politike. Ndoshta... 

Shqipëria e Kosova do të ishin përfaqësueset e duhura të të drejtave të shqiptarëve të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës

Presheva dhe Bujanoci janë duke u përballur në prag të një rreziku për të mbetur si një pakicë edhe në qytetin e Bujanocit dhe të Preshevës sikurse Medvegja, nga rrethanat politike të represionit shtetëror serb. Kjo politikë diskriminuese me elemente të paramendimit të një politike shtetërore serbe me tendenca të qarta ekspansioniste që të shpërngulin popullatën shqiptare nga... 

Shkalla e përshtatjes së vullnetit të popullit

Ali Hertica Këtu futen organet e zbatimit dhe administratave,që kujdesen për deyrat praktike të qeverisjes,si taksat doganore dhe drejtësia mbrojtëse etj.Pjesa tjetër është kushtetuta,e cila tregon vendin që zë pushteti legjislativ dhe raporti midis pushtetit legjislativ dhe raportit midis pushtetit të tij ekzekutiv. Të dyja pjesët mund të jenë objekt për vlersësim utilitar.Çështja... 

Shoqëria civile të jetë pjesë e Kuvendit të Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës

Shkruan: Xhemaledin SALIHU, kryetar I Shoqatës për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore   Këto ditë vere është aktualizuar Kuvendi i Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës dhe pë rte është diskutuar në dy takime në Preshevë dhe Bujanoc. Në Preshevë, takimi u mbajt në lokalet e Partisë Demokratike Shqiptare, ku morën pjesë edhe Partia për Veprim Demokratik, Bashkimi... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch