Home » Lajme

U NDA NGA JETA ELMAZE BERISHA…

Dje, në ditë të xhuma, më 13 mars 2020, ka ndrrue jetë në Tiranë, Elmaze Hazir Berisha, bashkëshortja e vllaut tim Sylejman Zeqir Berisha, që edhe ky u nda nga jeta po në ditë të xhuma, me 13 shkurt 2020, çka e paska shkrue Zoti që të jenë të lindur për njëri-tjetrin, bestarë të pandarë e të përjetshëm të njëri-tjetrit në këtë botë e në tjetren, duke i dhanë një shembull... 

Junta ushtarake e Edi Ramës përballë ushtrisë së koronavirusëve dhe Besëlidhja Kuqezi përballë ushtrisë së ramavirusëve

Nga Azgan Haklaj Edhe pak ditë na ndajnë nga 7 prilli i vitit 1939, e premtja e zezë, ku nga toka, deti dhe ajri Ushtria Fashiste e Musolinit sulmoj Atdheun tonë.Pas 79 vitesh ushtria e koronavirusëve italianë, që siç dëshmojnë shkencëtarët është më e egër se ushtria e koronavirusëve kinezë sulmoj nga toka, deti e ajri Shqipërinë.Shqiptarët e kanë fituar betejën me fashizmin... 

POETI IDRIZ GASHI, DËSHMON SE ËSHTË NJË KRIJUES ME DHUNTI TË DALLUAR POETIKE

Nga Hysen Ibrahimi Mitrovicë, 14.03.2020 Sot doli nga shtypo libri i radhës i titulluar ”O JETA IME”, (Përmbledhje me poezi), 2020, i poetit Idriz Gashi, botues Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Idriz Gashi, në librin e tij të radhës ”O JETA IME”, (Përmbledhje me poezi),... 

Lidershipi politik i rëndësishme për t’u diskutuar

Ali Hertica Nuk ka dallime domethënëse në stilet e udhëheqjes. Fakti është se të gjitha organizatat ose institutet, pavarësisht nga fusha e tyre, kanë norma, politika dhe kultura të ndryshme që do të përfundojnë në formimin e liderëve të ndryshëm. Midis shumë stileve të udhëheqjes, lidershipi politik dhe udhëheqja ushtarake janë gjithashtu të rëndësishme për t’u... 

KJO “PIKTURË MURALE” MË SJELL NOKSHIQIN E HISTORISË, VENDLINDJEN, KOMBIN TIM SHQIPTAR, NË TEKSASIN E AMERIKËS

-Falenderim Publik nga veprimtari i shquar shqiptaro-amerikan Zekë NOKSHIQI në Teksas- SHBA për miqtë e tij Ismail Uka- nga Vushtria e Kosovës, Drin Ahmeti- nga Bujanovci i Luginës së Preshevës, Ramiz Tafilaj nga Deçani i Kosovës – Këto ditë marsi Familja jonë e madhe Nokshiqi nga krahina e Plavë-Gucisë, të emigruar në vitet e Demokracisë nga Tropoja në Fort Worth të Teksasit... 

PRAPË KA ARDHUR KOHA QË DIASPORA SHQIPTARE TË LOBOJNË PËR KOMBIN SI DIKUR NË VITET ‘90

-Nga takimi e biseda në Tiranë e dr. Naim Dedushaj – drejtor ekzekutiv i Rrjetit Global të Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Botë me dr. Sali Berisha- ish President e ish Kryeministër i Shqipërisë – Dr. Naim Dedushaj- ideator, bashkëthemelues e drejtor ekzekutiv i Rrjetit Global të Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Botë, me zyra-seli në Prishtinë, pati... 

Skadimi i shtetit maskë

Nga Azgan Haklaj Zullumi keputet prej s’trashi.Termeti i 26 nëntorit dhe koronavirusi e shkërmoqi shtetin parti të Rilindjes si kështjellë rëre.Pavarësisht propagandës së shfrenuar të industrisë mediatike të qeverisë për një shtet, më të fortin e më të pregatiturin në këto 30 vite, për të përballuar situata të jashëzakonshme, sapo u vu në provë u duk si një... 

Avdullah Hoti: të mblidhet qeveria, më parë prishet qeveria se miqësia me SHBA

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka kërkuar mbledhje të Qeverisë, ku do të hiqej taksa. “Miqesia e perhershme me SHBA nuk cenohet. Ne e garantojme kete miqesi”, ka shkruar ai në Facebook. Postimi i plotë: Qeveria duhet te mblidhet per te hequr taksen. Nuk mund te mbesim peng te nje vendimi qe ka qene i domosdoshem, por tash po e demton Kosoven.Miqesia... 

Albin Kurti: Nuk besoj që trupat Amerikane do të tërhiqen nga Kosova

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk beson që trupat amerikane do të tërhiqen nga Kosova. “Kemi parë një dëshirë të djalit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por kjo nuk ka lidhje me tarifën 100 për qind. Nëse ajo dëshirë bëhet vendim i presidentit amerikan, sërish nuk ka lidhje me tarifën 100 për qind, ka të bëjë me një reduktim të trupave... 

SHBA PARALAJMËRON TËRHEQJEN E USHTARËVE NGA KOSOVA

Duke komentuar zhvillimet politike në Kosovë dhe mungesën e një vendimi nga Qeveria e Kosovës për heqjen e taksës, senatori amerikan David Perdue, përmes një shkrimi në Twitter ka shkruar se në rast që Kosova nuk e shfuqizon tarifën ndaj Serbisë dhe nuk është e përkushtuar për paqen, atëherë SHBA-ja duhet të rishqyrtojë praninë e saj në Kosovë.“Për më shumë se dy... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch