Home » Lajme

Tour de Lugina shënon fillimin e „Ditëve të Diasporës“ në Bujanoc

Komuna e Bujanocit në bashkëpunim me Organizatën ProBike Lugina ka organizuar sot aktivitetin e parë për Ditët e Diasporës. Tour de Lugina u organizua për herë të tetë në përgjithësi ndërsa ky është viti i tretë që organizohet në bashkëpunim me komunën. Kësaj radhe, për ta bërë edhe më të veçantë këtë rrugëtim, për herë të parë morrën pjesë edhe tri... 

BOTOHET NR. 13 E 14 I GAZETËS SË ALPEVE TROPOJA

Këto ditë doli nga botimi numri 13 e 14 i Gazetës së Alpeve Tropoja (dy numra bashkë, me 32 faqe), e cila gjendet në tregun e shtypit në të gjithë Shqipërinë e në të gjithë Kosovën, etj. Në këtë numër do të lexoni: 1.- Gjakovë, përqafoje zhvillimin që e meriton, Kosovë, mbaje Gjakovën që të përket- kryeartikull nga Ardian Gjini- kryetar i komunës së Gjakovës. 2.- Rruga... 

Johannes Hahn në shtatorë shpreson në rinisjen e dialogut Kosovë-Serbi

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin dhe Politikat e Fqinjësisë, Johannes Hahn ka thënë se ekziston nevoja për një situatë të sqaruar politikisht në Kosovë është e nevojshme për vazhdimin e dialogut. Ai ka theksuar se shpreso se kjo do të ndodhë në shtator. “Nuk do të ishte mirë të komentonim mbi zhvillimet e brendshme. Situata është e qartë, bazuar në njoftime... 

Vuçiq e Hahn biseduan për dialogun Kosovë – Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar sonte në Beograd me komisionarin evropian për Zgjerim, Johannes Hahn, me të cilin ka biseduar për ngecjet në dialogun me Prishtinën dhe situatën e krijuar pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Vuçiq falënderoi Hahn për angazhimin e tij për të zhbllokuar dialogun ndërmjet Beogradit dhe... 

Investimi i Serbisë në Kosovë: “Lugina Ilegale” e serbëve gradualisht po bëhet realitet

Ka kohë që në Zveçan, në njërën nga komunat veriore të vendit, është duke u punuar për një lagje në të cilën do të banojnë serbët e zhvendosur. I gjithë projekti është sponsorizuar nga qeveria serbe, ndërsa investimi asnjëherë nuk është pranuar nga Prishtina zyrtare, shkruan Klan Kosova. “Lugina e Diellit” ka nisur të ndërtohet në vitin 2016, ndërsa duket... 

Ramush Haradinaj-heroi i madh që nuk lejoi shkatërrinin e Shtetit të Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITI Shkëmbim territoresh pas ndarjes apo coptimit  të   Kosovës do të thotë shkatërrim i  Shtetit të Kosovës dhe shërbim për krijimin e Serbisë së Madhe. Nuk ndodh që  të ketë shkëmbim territoresh pa coptim të Kosovës. Dhe ndarje e shkëmbim territoresh shqiptare të Kosovës me territore shqiptare të Kosovës Lindore... 

Behgjet Pacolli: Pres që shumë shpejt, Maqedonia e Veriut, të lirojë Tomor Morinën

Përmes një postimi në Facebook, Pacolli ka thënë se Kosova është në kontakt të ngushtë me autoritetet në Maqedoni dhe pret lirimin e shpejtë të Morinës, teksa ka shtuar se këto urdhër-arreste nga Serbia s’kanë as kuptim e as bazë ligjore. Ai po ashtu ka thënë se urdhër-arrestet politike të Serbisë kundër luftëtarëve të lirisë së UÇK-së nuk kanë kuptim... 

Ish-ushtari i UÇK-së Tomor Morina, është arrestuar në Maqedoni – reagon OVL UÇK-së

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së degët në Dukagjin kanë reaguar lidhur me arrestimin e ushtarit Tomor Morina nga organet e Maqedonisë Veriore. OVL UÇK degët në Dukagjini përmes një komunikate për media ka thënë se është i papranueshëm arrestimi me urdhërarrest të Serbisë. “Ndalimi i luftëtarit të lirisë Tomor Morina nga organet e Maqedonisë Veriore,... 

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, z. Talat Xhaferi, vlerësoi lartë punën e Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, në Suedi

Shkup, 22 korrik 2019 Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, përuroi librin “Thesar Kombëtar të Mërgatës Shqiptare”, nr. 10 në një ceremoni të organizuar nga Kuvendit i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Me këtë rast, kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, z. Talat Xhaferi, vlerësoi lartë punën e Shoqatës... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch