Home » Lajme

ONIŞOR: KOSOVA E SERBIA TË MOS MINOJNË MUNDËSINË E MARRËVESHJES

Rumania mbështet dialogun dhe domosdoshmërinë e sigurimit të një marrëveshje më përputhje me vlerat themelore të BE-së, tha shefi i zyrës ndërlidhëse të Rumanisë në Prishtinë, Daniel Onişor. Sipas tij prioritet i Presidencës Rumune të Këshillit të Bashkimit Evropian, është gjetja e bazës së përbashkët për përparim. Në anën tjetër, shefja e BE-së në Kosovë,... 

RAKIQ: NUK DO TË LEJOJMË BASHKIMIN E MITROVICËS

Kryetari i Listës Serbe dhe kryetari në dorëheqje i Mitrovicës së veriut, Goran Rakiq ka thënë sot se serbët nuk do të lejojë bashkimin e Mitrovicës veriore dhe jugore. Siç transmeton “Telegraf”, Rakiq ka thënë se bashkimi i Mitrovicës, për të cilin ka folur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, “është një mbulesë për spastrimin etnik të serbëve nga qyteti i vetëm,... 

Thaçi: ​Shteti i Kosovës cenohet vetëm atëherë kur lëndohet raporti me SHBA-në

Kështu ka deklaruar presidenti Hashim Thaçi në një konferencë për media takimit me kryesuesit e ekipit negociator, të cilëve ia ka dorëzuar dokumentacionin për dialogun me Serbinë. Sipas tij, raportet me ShBA-në janë më të rëndësishme se çdo interes tjetër, dhe çdo devijim i mundshëm nga ky parim është devijim nga angazhimet strategjike Kosovë – ShBA. Këtë qëndrim... 

KUJTESA SI SHENJË E RESPEKTIT PËR PRIFTIN E SHQIPTARISË DOM ANTON KÇIRA

Mr.sc.Nue Oroshi Plejadës së atdhetarëve idealistë shqiptarë që si kredo jetësore e kishin përparimin dhe ecjën përpara të kombit shqiptarë nëpër periudha të vështira historike iu shtua edhe një atdhetarë shqiptarë – Dom Anton Kçira.Ai gjatë rrugëtimit të dritëjetës u përplas me jetën sepse nuk ishte e lehtë ta lutesh Zotin ku lutej e propagandohej djalli,dreqi... 

SHALLI I IBRAHIM RUGOVËS

Ramiz LUSHAJ 1.Në qiell kaltëron shalli i Ibrahim RugovësSi fjongo e Pavarësisë së Kosovës… 2.Sot në tokë kulpëron shalli i Ibrahim RugovësMbi atë shall’ po kërcejnë politikanët e Kosovës… Tiranë, 3 prill 2015  Read More »

Rugova ishte burrë i urtë, i mençur,diplomat i shkëlqyer dhe strateg i pavarësisë së Kosovës

Nga XHAVIT ÇITAKU[1] Ängelholm, 19 janar 2019 Kështu u tha në Akademinë e sotme përkujtimore në Angelholm të Suedisë e titulluar “Malli për Rugovën” kushtuar figurës së Presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova. Në këtë event u mbajt edhe “ Dita e plisit” si dhe u përurua  numri i nëntë”Thesari kombëtar i mërgatës shqiptare”, dy leksikon, si dhe disa... 

PVD shqyrtoi situatën politike të krijuar së fundmi në Kuvendin Komunal të Preshevës

K U M T E S Ë Partia për Veprim Demokratik, gjatë ditës së sotme mbajti mbledhje me grupin e këshilltarëve të PVD-së në Kuvendin komunal dhe me anëtarët e Kryesisë së degës.Temë kryesore e kësaj mbledhje ishte situata politike e krijuar së fundmi ku Kuvendi Komunal i Preshevës mbeti pa shumicën e nevojshme, pas momentit që këshilltarja nga grupi i këshilltarëve të APN,... 

Lutfi Haziri: Zgjidhja më e mirë do të ishte që Kosova Lindore t’i bashkangjitej Republikës së Kosovës

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka ripërëritur qëndrimin e tij se zgjidhja më e mirë do të ishte që Kosova Lindore t’i bashkangjitej Republikës së Kosovës, duke shtuar se akush nuk ka të drejtë ta lë anash këtë problem. Këto komente kreu i Gjilanit, njëherit nënkryetar i LDK’së, i ka bërë sot në konferencën “Lugina e Preshevës dhe perspektiva... 

VULIN NË PANIK: EVROPA PO HESHT, SHQIPËRIA E MADHE PO KRIJOHET

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë presidenti i Rusisë, Vladimir Putin e ka dërguar një mesazh shumë të qartë diplomatik dhe politik, se Rusia e mbështet çdo zgjidhje që Serbia arrin me Kosovën. Aleksandar Vulin, ministër i Mbrojtjes në Serbi, vlerëson se çfarëdo që përkon me Serbinë lidhur me marrëveshjen me Kosovën do të përkrahet nga Rusia. Vulin... 

Kamberi dhe Haziri me ftesë të Shoqatës „Jehona”, kanë udhëtuar drejt Zvicrës

Shaip Kamberi dhe Lutfi Haziri, dy ithtarët më këmbëngulës të idesë që Lugina e Preshevës ti bashkohet Republikës së Kosovës, së bashku sot kanë udhëtuar drejt Zvicrës ku do të kenë takime me diasporën tonë në shtetin helvetik. Ata janë të ftuar nga ana e Shoqatës „Jehona“. Në njoftimin e Shoqatës thuhet: Të nderuar bashkatdhetarë (Mërgimtarë) nga Lugina e Preshevës... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch