Vuçiq pas takimit me Lajçakun: Kurti po do luftë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, pas takimit me të deleguarin e Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, në një konferencë për media, është shprehur i shqetësuar për situatën në Veri të Kosovës.

Shqetësimi i Vuçiqit, siç deklaroi ai, buron nga nevoja “pasionante” e Kurtit për të shkaktuar luftë dhe konflikt.

“Jam shumë i shqetësuar për situatën në Kosovë dhe veçanërisht në Veri. Shqetësimi buron nga nevoja pasionante e Kurtit për të shkaktuar luftë dhe konflikt. Unë jam i shqetësuar. Jam i shqetësuar sepse duan të marrin me forcë zyrat në komunat në Veri pas zgjedhjeve. Jam i shqetësuar edhe nga naiviteti i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it”, ka thënë Vuçiq.

Vuçiqi ka bërë të ditur se në takim është diskutuar edhe për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

“Formimi i Asociacionit është parakusht për bisedime të mëtejshme me Prishtinën. Serbia ndjek qasjen e saj konstruktive ndaj dialogut, por vazhdon të insistojë në Asociacionin si garanci për sigurinë e komunitetit serb në Kosovë”.

Diplomati sllovak para se të udhëtojë në Serbi për t’u takuar me krerët institucional takoi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, kryetarin e Mitrovicës, Bedri Hamzën dhe udhëheqësit e Listës Serbe.

Lini një Përgjigje

Previous post Shqipëria kualifikohet në finalen e madhe të “Eurovisionit 2023”
Next post <strong>Nryshimi pritet të fillojë nga Durrësi</strong>