Home » Opinione

Shpirti i Skenderbeut duhet të jetoj edhe sot në zemrat e Preshevarëve

Shpirti i skenderbeut duhet të jetoj edhe sot në zemrat  e Preshevarëve, që të kemi sekretin e lumturisë që është liria dhe vetë sekreti i lirisë është vetë guximi, të kemi  mendjen e Branko Merxhanit për Neoshqiptarizmin dhe me ndjenjën e humanizmit të Nënë Terezës. Edhe pse zgjedhjet Lokale në Preshevë po ofrohen dhe  nuk kanë mbetur edhe pak ditë, ku qytetarët e Preshevës... 

Edhe Shqiptaret e Lugines se Presheves kane nje Enderr, nje Shprese, nje Synim: Bashkim kombetar ne Evropen e Bashkuar

Nga Xhemaledin Salihu Me 1 e 2 Mars te vitit 1992 ndodhi Referendumi ne Lugine te Presheves, ku popullata shqiptare e kesaj Krahine u deklarua me afro 99% per dy faza te arritjes deri ne Bashkim kombetar:A jeni per Autonomi politike-territoriale me te drejt bashkimi me Kosoven. Ishte nje deklarim vullnetar i popullates shqiptare te kesaj Krahine, edhepse dikush kete deklarim e mori se tashti menjehere... 

24 dhjetorit , referendum për ruajtjen e substancës kombëtare të shqiptarve në Luginë të Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Në komunën e Preshevës, pas suspendimit të Kuvendit dhe shkarkimit të kryetares legjitime të komunës, zonjës Ardita Sinani, me dekretin e Qeverisë së Serbisë të 14 shtatorit 2017, janë shpallur zgjedhjet e jashtëzakonëshme lokale për datën 24 dhjetor 2017. Në këto zgjedhje do të marrin pjesë gjithsej 16 parti dhe subjekte politike dhe do të garojnë me tetë... 

Ramush Haradinaj-Kryeministri shqiptar më i merituar

Nga Skënder S.KAPITI Po ta vështojmë historikun e qeverisjeve të kryeministrave shqiptarë si të Shqipërisë dhë të Kosovës dhe të bësh një krahasim mes tyre, rezulton se më meritori dhe më shëmbullori është Kryeministri aktual i Kosovës Z. Ramush Haradinaj. Për ta argumentuar këtë, unë u jam referuar shkurtimisht disa kritereve të cilat duhet ta karakterizojnë një personalitet... 

Qytetari Artan Selimi u prezanton subjekteve politike platformën e përbashkët

Farmacisti Artan Selimi nga Presheva i cili jeton dhe vepron në Tiranë ne rrjetin social FB, ka prezantuar një platformë të përbashkët për subjektet politike në Preshevë për të tejkaluar këtë situatë të brisht politike në prag të zgjedhjeve lokale të 24 dhjetorit. Ai pas takimeve që ka realizuar me krerët e subjekteve poltike në Preshevë, ka nxjerr në pah edhe platformën me... 

LUGINA E PRESHEVËS PO ZBRAZET EDHE MË SHUMË, NDËRSA POLITIKANËT E SAJ ZHVILLOJNË FUSHATA POMPOZE ZGJEDHORE, ME PREMTIME TË MËDHA E BOSHE

Nga Fehmi Ramadani Lugina e Preshevës para luftës së Kosovës së vitit 1998/99, por dhe pas luftës së UÇPMBsë së vitit 2000-2001 kishte diku rreth 80 mijë banorë. Këto dy konflikte Luginën e kishin zbrazur shumë. Flitet për rrerh 30 mijë banorë të saj që e kanë braktisur Luginën, pra tri Komunat, Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Mbi 20 mijë i mungojnë Preshevës dhe Bujanocit,... 

A DUHET LEJUAR QË TË PËRSËRITET HISTORIA E KUFIRIT ME MALIN E ZI?

Problemi i vijës së kufirit midis Kosovës e Malit të Zi është i rëndësishëm për shqiptarët, mbasi prej gati një shekull e gjysëm territori i tyre vazhdon t’i nështrohet copëtimeve. Ndryshimi është se tani “vendimmarrja” ju është lënë shqiptarëve, u kërkohet shqiptarëve që me vullnetin e tyre “të lirë”t’ja japin Malit të Zi nja 82 km2. Mbasi Komisioni Shtetëror... 

Ku mbeti Lapidari i UÇPMB-ës në Preshevë!?

Shkruan:Refik HASANI A thua edhe sa kohë do  heshtin Tirana e Prishtina pas  heqjes së Lapidarit të UÇPMB-ës në Preshevë. Nëse heshtin këto dy qendra sigurisht Beogradi nuk do të ndryshoj mendjen për të kthyer lapidarin në vendin e vetë. Më datën 20 Janar 2013 është hequr dhunshëm Lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-ës  në Preshevë nga forca policore të armatosura deri në... 

MË MIRË HUMBËS E ME AMERIKËN SE FITUES E PA AMERIKËN

Nga: Hysen Ibrahimi Prozë (Bisedë me një të huaj në anijen Rödby – Puttgarden)   Rrugës për në Gjermani, gjatë kohës sa isha në anije, pasi kisha drekuar, erdhi në tavolinë (që janë të përbashkëta për udhëtarët), një i huaj. Është e lirë? – më pyeti. Po, po, e lirë është, urdhëroni! – ia ktheva. Fillovatëpijakafenëdheme telefon në dorë po lexoja disa lajme... 

“Dreqi i madh” në Luginë të Preshevës!

Shkruan: Nehat Hyseni Pas bllokadës agresive të “njeriut të mirë” të Serbisë, siç e quan Presidenti Aleksandar Vuçiq kryetarin e APN-së, Shqiprim Arifin, më 25 prill 2017 në një konferencë për media në Leskovc, dhe të PDSH-së së Ragmi Mustafës, dmth autorit të “Zahvallnicës” (Mirënjohjes) ndaj Vuçiqit “për kontributin e tij ndaj shqiptarve të Luginës së... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch