Home » Opinione

Gazeta “KOSOVA SOT”- “Zëri i lirisë” dhe “roja e demokracisë”

Nga Skënder Sadri KAPITI Historia njerëzore ëshë luftë dhe përpjekje e pandërprerë për lirinë. Liria kombëtare, fjala dhe mendimi i lirë, liria politike , liria ekonomike dhe te drejtat kombetare, qytetare , shteterore dhe njerëzore vijne dhe sigurohen në një shtetkomb të lirë dhe demokratik.Përparimit  dhe emancipimit të lirisë i ka paraprirë gfjithmonë liria e... 

Serbisë po ia qajnë hallin bastardët tanë

Ali Hertica Nuk është për t’ u habitur me Serbinë as me zezonat e ndeshtrashat e saj. Si çdo popull pushtues i mësuar të rrojë mbi kurriz të popujve të tjerë, serbët nuk po arrijnë të mësohen që të vetëqeverisen dhe të jetojnë vetëm me punën dhe djersën e tyre. Ata, për afër një shekull kanë qenë mësuar të jetojnë duke i sunduar të tjerët, duke jetuar mbi supet,... 

AUDITORËVE METROPOLITAN RADIO KOSOVA – Pozita e mjegulltë e Ramush Haradinajt

Pozita e mjegulltë e Ramush Haradinajt. Bahtir Hamza,autor,artist Date:24.03.2019. 17:20.h. Përshëndetje z.Beret J. Miftari, dhe audiotorëve metropolitan Pas intervistës time me gazetën gjermane Data: 2 dhe 3 mars 2019, dhe pas njoftimit që ju thashë një javë më pasë, disa gazetarë të Berlinit më ftuan për një intervistë me gazetën “Der Spigel” dhe pas takimit... 

Xhudistet e Kosovës –Krenaria e Kombit shqiptar

Nga Skënder Sadri KAPITI Unë Skënder Sadri KAPITI nga Durrësi me bindje dhe edukate nacionaliste të trashëguar nga prindërit e mi, jam studiues i historisë, politikës, drejtësisë, moralit  dhe filozofisë,  por dhe si opinionist e analist nuk mund të rri indiferent dhe të mos shpreh respektin dhe mirënjohjen time të thellë për sportistet e talentuara kosovare dhe... 

Është fyerje për intelektin njerëzor që të kërkohet drejtësi te krimi, te korrupsioni dhe te injoranca e Drejtësisë

Nga Skënder Sadri KAPITI Po të pyesësh të gjithë ata të cilët kanë pasur dhe që kanë kërkuar drejtësi te gjykatat shqiptare habitesh se cfarë faktesh e akuzash dëgjohen prej tyre për përvojat e hidhura , kriminale, korruptive dhe antiligjore që  u  janë bërë nga vendimmarrjet gjyqësore kriminale  në Shqipëri. Dhe kjo vertetohet me faktin se përse... 

BUJA: NJË KONFERENCË PËR KOSOVËN SI RAMBOUILLET, E RREZIKSHME

Ramë Buja, ish-anëtar i Delegacionit të Kosovës në Rambouillet, ka thënë se do të ishte e rrezikshme mër Kosovën nëse do të organizohej një konferencë për Kosovën siç ka qenë ajo e Rambouillet. Buja ka qenë mysafir në “Studio e hapur” te RTK 3, ku ka kujtuar pjesëmarrjen në konferencë. “Asnjë favor nuk mund të sjellë për Kosovën një konferencë si ajo e... 

“Teorema” e Skënder Kapitit: “Nëqoftëse liria politike dhe drejtësia janë të drejta të krimit dhe të korrupsionit, atëhere shteti funksionon si shtet kriminal”

                                                                                                                                Vertetim Vertetimin... 

AZGAN HAKLAJ: MARSI I LIRISË DHE DEMOKRACISË SHQIPTARE

16 marsi prolog i epokës së re. Largimi emergjent i Edi Ramës, Kauzë Kombëtare! Po të studiosh me vëmendje historinë e diktatorëve, aventurierë të politikës dhe sistemeve që i mundësojnë individët, krejtësisht anonimë, të cilët arrijnë të bëhen kapo të pushtetit, uzurpatorë, njëherësh, qenje të pangopura për pushtet, para e lavdi e kupton se sa delikat dhe i... 

Partitë politike shqiptare nuk kanë as demokraci e as liri të brëndshme, dhe as patriotizëm

Nga Skënder Sadri KAPITI Partitë politike shqiptare, kryesisht elitat politike te tyre,  ato të cilat e kanë dominuar dhe sunduar politikën , pushtetin, shtetin dhe shoqërinë shqiptare deri më sot, ato janë   të sëmura nga deliri për të marrë pushtetin, pa marrë parasysh mjetet dhe metodat e ulta të korrupsionit, të amoraliteteve të mashtrimeve, gënjeshtrave... 

Ditët e Jasharajve amanet i shenjtë për Haradinajt!

Nga Azgan HAKLAJ Heronjtë dhe familjet fisnike të Kombit janë fatlume. Ata i kanë me meritë të plotë ditët e tyre në Kalendarin tonë historik e nacional. E tillë është Familja martire e Jasharajve të Drenicës. E them martire sepse ky është çmimi më i lartë që kombet dhe njerëzimi ju jep bijëve të tij. Jasharajt u vranë sepse ishin Familja e Komandantit legjendar... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch