Opinion: Ja cilat janë armët e suksesit të Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit

Read Time:2 Minute, 24 Second

Nga Skënder Sadri KAPITI

Zhvillimet më të fundit në Kosovë, sjellin dhe ngacmojnë arësyen e pastër për të bërë krahasimin mes Kryeministrit z. Kurti dhe Presidentes së Kosovës Znj. Vjosa Osmani  jo vetëm me paraardhësit e tyre në       Kosovë por edhe me të gjithë shtetarët e politikanët e Shqipërisë të cilët në njëqind vite shtet nuk është se bënë gjënë e duhur për shtetin dhe as për shoqërinë në Shqipëri dhe as për cështjen gjithshqiptare në përgjithësi.

Kurti dhe Osmani  sot në krye të Kosovës fatmirësisht është gjëja më e mirë e mundshme e cila duhej dhe që duket, dhe kjo është  falë  patriotizmit, guximit e mëncurimit patriotik, intelektual e demokratik të popullit heroik të Kosovës i cili i zgjodhi dhe ua besoi atyre pushtetin.

Alternativa Kurti-Osmani  sot është alternativa më e mirë,  e që nesër urojmë që të dalë e të vijë  një politikë e një pushtet  akoma edhe më i mirë.

Nëse Kosova Luftën kundër Serbisë e fitoi me 12 Qershor 1999, Kosova duhej ta kishte fituar edhe luftën për paqen . Dhe betejën për paqen po e fiton Albin  Kurti e Vjosa Osmani, betejë kjo shumë e vështirë pasi politika e para këtyre, pra ajo e ishpushtetit  nuk ishte e interesuar  për shtetin ligjor, as për luftën kundër korrupsionit, as për interesin kombëtar  por vetëm për interesa personale  pushteti, familjare e akrabaje,sa që  injoranca e tyre, verbëria për pushtet e pasuri si dhe djallëzia intelektuale  korruptive u lanë trashëgimi Kurtit e Osmanit këtë gjëndje e situatë mjaft të rëndë. 

Mjerisht një dëm të madh  Kosovës sidomos në këto 10 vite i kanë shkaktuar edhe mediat dhe politika zyrtare e Tiranës që  më shumë kanë qenë në një linjë me Beogradin. 

Kurti dhe Osmani  po sfidojnë jo vetëm politikën , fuqinë dhe diplomacinë antishqiptare sllavo-serbo-ruse por edhe atë europiane që janë pro asaj serbe e ruse.

Kjo sepse armët më të fuqishme të Kurtit e Osmanit janë morali dhe ndershmëria, sepse ata të dy nuk janë dhe as nuk korruptohen , dhe as nuk bëjnë lëshime e as nuk lëshojnë pe në dëm të interesit kombëtar për interesa personale  sic kanë bërë të gjithë paraardhësit e tyre në Kosovë si dhe të gjitha regjimet politike  në Shqipëri.

Arma tjetër  e suksesit të Kurtit e Osmanit është patriotizmi i vërtetë , interesi  kombëtar dhe Kosova mbi të gjitha e gjithcka.

Janë dy politikanët shqiptarë të cilët të parën kanë kombin shqiptar dhe  Kosovën.

Arma e tretë e Kurtit e Osmanit është aftësia, llogaridhënia  dhe përgjegjshmëria para Ligjit, Kushtetutës, Shtetit, Atdheut e Kombit, pra besnikëria ndaj   interesit kombëtar dhe besnikëria para atdheut dhe elektoratit i cili ua ka besuar atyre pushtetin dhe drejtimin e shtetit të Kosovës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Kuvendi i Kosovës miraton Rezolutën që dënon sulmin terrorist në Banjskë
Next post Misioni i EULEX-it përgënjeshtron Serbinë lidhur me sulmin në Banjskë