Home » Opinione

Çfarë përfaqësojn Deputetët e Anamoravës në Parlamentin e Kosovës!

Shkruan: Refik HASANI Pardje,  datë 25 tetor  Kuvendi i Kosovës  ka  mbajtur seancën plenare, në  shqyrtim të  projektligjit për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2017.Duke e përcjellur këtë krejtë jemi në pritje për miratimin e buxhetit të vitit 2018.Të gjitha legjislaturat pas luftës së vitit 1999 e këndej deputetët që kan përfaqësuar në Legjislativ dhe Ekzekutiv ... 

A vlen edhe për Kosovën ajo se çfarë tha Ambasadori amerikan për politikanët e Tiranës?

Nga Skënder S.KAPITI   Mos vlen si reale dhe e vërtetë edhe për Kosovën deklarimi i Ambasadorit amerikan Donald Lu në Tiranë kur ai deklaroi për politikanët në Shqipëri se:   “Në këto 27 vitet e fundit, ky vend është përballur me problemin e turpshëm të politikanëve të fuqishëm, nga e majta dhe nga e djathta, të cilët kanë kryer krime të tmerrshme dhe i kanë shpëtuar... 

SHTATORJA E AZEM HAJDARIT DO TË JETË DËSHMI, VLERË DHE INSPIRIM PËR BREZNITË E ARDHSHME

HARRY BAJRAKTARI Sot kur po përurojmë Memorialin e Azem Hajdarit në Bajram Curri, në vendlindjen e tij, me plot krenari përkujtojmë dhe do ta kujtojmë veprën e madhe kombëtare që ai na la neve dhe breznive që do të vijnë.   Ne, të gjithëve në Tropojë, na lidhin shumë ngjarje të përbashkëta historike kombëtare, si patriotizmi, atdhedashuria, kultura dhe tradita. Për mua... 

Opinion/ A KA ARDHUR KOHA QË EDHE SHQIPTATRËT E LUGINËS SË PRESHEVËS TË KENË “LISTËN E TYRE SHQIPTARE”, SIKUR PAKICA SERBE E KOSOVES?

“Lista shqiptare” në Luginë të Preshevës është e vetmja shpresë, shansi i fundit, një nevojë imediate, e kohës dhe si një zë i vetëm dhe i përbashkët për në mbrojtje të të drejtvave të shqiptarëve të rajonit, artikulimin e drejtë të kërkesave të tyre politike, si ndaj Beogradit, por edhe ndaj Bashkësisë ndërkombëtare    Sikur shqiptarët e Luginës të “shkrinin”... 

……istët në akcionin më të rrezikshëm kundër kombit

 Shkruan Fahri Xharra Gjatë këtyre viteve që e menduam që ishin vitet e shpëtimi kombëtar , dhe që ishin na dalin sorrat dhe mundohen të na njollosin përballë botës . Po  ne jemi të fortë e nuk dorëzohemi . Sorrat e ndjellakeqe u munduan të na mbushin mendjen se ne jemi nga dreqi i mallkuar , se ne nuk kemi prejardhje , se jemi të ardhur në shekullin e 10-të s mercenar të arabëve ;të... 

MBI 80 PËR QIND E DEPUTETËVE NUK E NJOHIN HARTËN E SHQIPËRISË ETNIKE (!)

I besoj Nacionalizmit të Popullit tim. I besoj Shpirtit nacionalist të Popullit tim për Bashkim Kombëtar Shqiptar, për Shqipërinë Etnike, Si t’iu besoj deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë kur mbi 80 për qind e tyre nuk e njohin realisht e konkretisht Hartën e Shqipërisë Etnike, nuk kanë në pasaportat e tyre diplomatike vizita pune apo turistike në viset etnike shqiptare të... 

KRIMOKRACIA NË SHQIPËRI. DREJTËSIA DHE POLITIKA IDENTIFIKOHEN ME KRIMIN

Nga Skënder S.KAPITI Si politika  ashtu edhe drejtësia në Shqipëri janë të kriminalizuara. Kur ambasadori amerikan u bënte thirrje shqiparëve në Shqipëri para zgjedhjeve që “ mos i votoni kandidatët me rekorde kriminale”, kjo a nuk do të thotë se këta kandidatë i kishin zgjedhur partitë e lidershipëve dhe të  prijsave të tyre të kriminalizuar.  Kjo thirrje është aktuale... 

Autostrada Prishtinë-Gjilan-Konçul, në mesë të fushatës zgjedhore në Kosovë dhe realitetit

Aq shpesh është përmendur vetëm në koh zgjedhje ndërtimi i kësaj autostrade sa që është bërë tepër. Po mbetemi me shpresë që nuk do të jetë sikur zhagitja dhe neglizhimi e zgjidhja e problemit të Lumit Mirusha dhe ujrave të zeza në përgjithësi në Gjilan për një dekadë e gjysmë. Insfrastrukturën Gjilani e ka më stërvjetruar e  si për Prishtinë apo Ferizaj e mos të flasim... 

Vizita e ministrit Tahiri të shfrytëzohet për përfshirjen e çështjes së shqiptarve të Luginës në Dialogun e Brukselit

Shkruan: Nehat Hyseni Lajm i mirë është se të mërkuren, më 18 tetor 2017, Ministri i Drejtësisë së Republikës së Kosovës, Abelard Tahiri do të zhvilloj një vizitë zyrtare në komunën e Bujanocit. Tahiri pritet të takohet me Kryetarin e Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, si dhe me përfaqësues të partive politike shqiptare të Luginës së Preshevës. Pritshmëritë tona janë... 

Anti-VETTING-u i Korporatokracisë së krimit

Nga  Skënder S.KAPITI Ky titull shkrimi pyet  se pse dhe si ndodh  që në Shqipëri dhe Kosovë sundon dhe qeveris krimi dhe korrupsioni,  dhe njëkohësisht shpreh edhe çudinë se si ka dhe si është e mundur kjo, pra kjo si fenomenologji socio-politike sot në kohët moderne. Kjo ndodh pasi në realitetin tonë të këqijat lehtësisht, çuditërisht dhe shpeshherë e pandërprerë ndodhin,... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch