Home » Opinione

Dhjetë vjetori i shpalljes së Pavarësisë dhe rreziku i zhbërjes së Republikës

Shkruan: Nehat Hyseni Jubileun e dhjetvjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës po e presim në atmosferë të zymtë dhe me shumë sfida: Gjykatën Speciale, Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, Asociacionin e Komunave më shumicë serbe, shndërrimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës, etj. Pra, kaluan dhjetë vjet nga shpallja e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, në ato... 

Shteti i ngulfatur nga politika

Nga Bardha Smajli   Të gjithë ndjejmë një shqetësim që sa vjen e rritet lidhur me drejtimin që po merr siguria jonë dhe gjithqka tjetër që punojmë, ëndërrojmë e shpresojmë për të ardhmen e vendit tonë. Kjo sepse gjithnjë e më shumë ka shtrirjeve të vazhdueshme të rrjetit të konspiracionit dhe grupeve që lindin prej tij, sjelljeve nepotike, dhe veprimeve jo etike e joligjore... 

Aftësia për t’iu përgjigjur në një qeveri të dështuar

Ali Hertica Kjo mbron vetë këtë. keqëqeverisje, kundër trashëgimëtarëve të paaftë dhe klaneve të saja të përditëshme në Kosovë. Kjo vetëdije merr gjëmba nga pikëpamjet më radikale kundër qeverisë. Veç kësaj është probabiliteti i një trazire të konsiderueshme. Në Kosovë ekceset që lulëzon jetën e partive politike të atyre kolltukgjinjëve që e udhëheqin … demokracinë... 

Historia dhe e ardhmja e jonë

““Nuk ka ndarje këtu. Këtu ka vetëm unitet. Këtu ekziston vetëm një komb. Ne jemi 80 milionë turq, kurdë, lazë, çerkezë, gjeorgjianë, romë, boshnjakë dhe shqiptarë”, transmeton SYRI.net fjalët që i tha lideri turk Erdogan  në qytetin turk, Bursa.”  Dhe këto fjalë u ndryshuan dhe na dolën titujt që turqit dhe shqiptarët janë 80 milion .  Pse ndodhi kjo ? ... 

Kosovë 2018: Viti i “Lidhjes Shqiptare të Prizrenit”, i heroit kombëtar Adem Jashari dhe i Pavarësisë

Nga Skënder S.KAPITI Viti 2018 përkon me tre përvjetorët më të rëndësishën në historinë e lavdishme të popullit martir dhe heroik të Kosovës që janë: 13 Qershori i vitit 1878- 2018,140 vjetori  i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit; 5,6 dhe 7  Marsi 1998-2018, 20 vjetori i Epopesë së Lavdishme të  Komandantit  legjendar Adem Jashari  si dhe 17 Shkurti i Vitit 2008- 2018; si  10... 

VETTING-u real: të gjithë politikanët, pushtetarët dhe gjyqtarët e tranzicionit, të largohen

Nga Skënder S.KAPITI Largimi i pothuajse i të të gjithë politikanëve, pushtetarëve dhe gjyqtarëve të tranzicionit do të ishte realisht VETTING-u i vërtetë në Shqipëri ashtu sikurse duhet edhe në Kosovë. Ky do të ishte kryeligji i cili do ta shpëtonte Shqipërinë dhe shqiptarët nga kriminelët, hajdutët, nga korrupsioni ,nga varfëria, papunësia, nga eksodi dhe që do të mundësonte... 

Politika dhe egoistët e politikës shqiptare

Nga Fahri Xharra Si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë ,shumica nuk kanë më besim në politikanët. Nga rrjedhë ky mosbesim ?Nga rrjedhë ky mosbesim ndaj politikanëve bile edhe në rradhët e anëtarëve të partive të tyre ? Bindja e krijuar  se marrja me politikë domosdoshmërisht ngërthen në qëllim korrupsionin ,atëherë nuk është befasuese që shumica e njerëzve e kanë humbur... 

POLITIKA KA PASUR MË SHUMË NEVOJË PËR DR. BUJAR LESKAJN SE AI PËR POLITIKËN

Dëfrim CANI – publicist   -Duke ndjekur rrugëtimin e dr. Bujar  Leskajt- Ka gjithmonë një mundësi, rrethana historike dhe shoqërore për t’u bërë i dukshëm dhe i njohur në një shoqëri njerëzore. Kjo është një histori e njohur që nga kohët e hershme e deri sot. Luftërat, revolucionet, ngjarje të caktuara i kanë sjellë shoqërisë figura politike, ushtarake dhe sociale,... 

PERCAKTIMI DHE SHENJIMI I KUFIRIT- ATRIBUT I SHTETIT TE PAVARUR DHE EKSKLUZIVITET I POPULLIT

Dr. Islam LAUKA Tashmё, ёshtё bёrё plotёsisht e qartё qё marrёveshja e nёnshkruar, me 26 gusht 2015, nё Vjenё, midis Kosovёs dhe Malit tё Zi, “Mbi kufirin shtetёror”, ka tё bёjё, jo me shёnjim, por me pёrcaktim tё kufirit midis dy vendeve. Ashtu siç ёshtё plotёsisht e qartё qё ka njё zhvendosje tё dukshme nga vija historike e kufirit Çakorr-Kullё, nё brendёsi tё... 

Nën VETTING së pari Berisha, Rama e Meta

Nga Skënder S.KAPITI VETTING-u është antikrimi, Ligji dhe drejtësia ligjore dhe ajo demokratike i cili do ta mposhtë antiVETTING-un  e krimit dhe të politikës e të drejtësisë së kriminalizuar në Shqipëri. Një ligj VETTING duhet miratuar si një urgjencë kombëtare edhe në Kosovë. Ky titull ka domethënien  se gjithkush duhet dhe do t’i nënshtrohet VETTING-ut dhe gjithkush është... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch