Home » Sport

Fitores së Dardanëve i bashkangjitet edhe kryeparlamentari Veseli

Festës së madhe të fitores historike të Kombëtares sonë kundër Bullgarisë, i është bashkuar edhe kryeparlamentari Kadri Veseli. Kryeparlamentari Veseli ka qenë në përkrahje të skuadrës sonë në fitoren dramatike te Kosovës në Sofje, fitore kjo që rrite gjasat e “Dardanëve” në rrugën drejt kualifikimit në EURO 2020, raporton RTKlive. Pas ndeshjes kryeparlamentari... 

Portugalia ka shënuar fitore sonte në Porto kundër Holandës me rezultat 1:0

Kombëtarja e Portugalisë ka shënuar fitore sonte në Porto kundër Holandës me rezultat 1:0, duke fituar kështu trofeun e Ligës së Kombeve për herë të parë. Guedes shënoi golin e vetëm në takim në minutën 60, për t’i siguruar kombëtares së tij pjesëmarrjen direkte në evropianin që do të mbahet vitin e ardhshëm. Kombëtarja e Portugalisë ka shënuar fitore sonte... 

Anglia fitoi nga Zvicra me rezultat 6:5 pas penalltive

Anglia ka shënuar fitore ndaj Zvicrës me rezultat 6:5 pas një ekzekutimi dramatik të penalltive. Në këtë mënyrë anglezët arritën të fitojnë vendin e tretë në Ligën e Kombeve. Për Anglinë golat nga penalltinë i shënuan Maguire, Barkley, Sancho, Sterling, Pickford, e Dier.  Ndërsa për Zvicrën shënuan Zuber, Xhaka, Akanji, Mbabu, Schar, ndërsa Drniq dështoi... 

Kosova dhe Mali i Zi kanë ndarë pikët, duke luajtur baras 1-1

Përballja mes malazezëve dhe “Dardanëve” është zhvilluar pa pranin e shikuesve pasi që skuadra malazeze ishte e dënuar nga UEFA. Futbollistët e Kombëtares sonë, ishin ekip më i mirë në gjitha statistikat, por jo edhe sa për të marrë trepikëshin e rëndësishëm nga ky udhëtim. Djemtë e Kosovës e dominuan lojën në pjesën e parë, duke u shfaqur ekip më rrezikshëm,... 

Në ndeshjen Kosovë – Mali i Zi, Trajneri e lojtarët serbë të Malit të Zi s’luajnë ndaj Kosovës

E përditshmja malaziase “Vijesti”, në prag të takimit të shumëpritur ndërmjet Malit të Zi dhe Kosovës, ka shkruar për ndikimin e politikës në futboll. “Vijesti” shkruan se presioni i mëdha që ka bërë Beogradi te trajneri i përfaqësueses së Malit të Zi, që është me origjinë serbe, Lubisha Tumbakoviq, dhe tre lojtarë të tjerë, ka shtyrë ata të marrin vendim... 

Liverpool, finaliste e Ligës së Kampionëve

Finalja spektakolare e luajtur në ‘Wanda Metropolitano’ të Madridit i ka takuar skuadrës së Liverpoolit. Skuadra e udhëhequr nga Jurgen Klopp ka arritur që të fitojë trofeun e parë nën urdhrat e trajnerit gjerman, duke mposhtur Tottenhamin në finalen e Ligës së Kampionëve, me rezultatin 0:2. Një ndeshje të cilës nuk i mungoi asgjë, u vendos me golat e Mohamed Salah... 

Shaqiri dëshiron të fitojë sërish Ligën e Kampionëve

Ylli shqiptar, Xherdan Shaqiri, është shprehur i gatshëm për ndeshjen finale të Ligës së Kampionëve, ku Liverpooli do të ndeshet me Tottenhamin në Madrid. Shaqiri e kishte fituar një herë këtë trofe me Bayernin, derisa dëshiron të fitojë sërish, kësaj radhe me skuadrën angleze. “Kemi pasur një edicion të mrekullueshëm dhe e kemi një finale të madhe para vetes.... 

Kosova, pa flamur në shortin për Botërorin e hendbollit në Spanjë

Përfaqësuesja U21 e Kosovës në hendboll është paraqitur pa flamur në shortin e hedhur sot për Botërorin që mbahet në korrik në Spanjë. Në mesin e të gjitha shteteve pjesëmarrëse, vetëm te Kosova u paraqit logo e Federatës dhe jo flamuri shtetëror. Lidhur me këtë ka reaguar edhe Federata e Hendbollit të Kosovës. “Jemi të indinjuar dhe të befasuar... 

Arsenali dhe Chelsea në finale të kupës së Europa League-s

Ashtu si në Londër, edhe këtë rastë ishte Valencia që kaloi e para në avantazh, me golin e shënuar nga Kevin Gameiro në minutën e 11’, por Arsenali riktheu baraspeshën me Aubameyang dhe më pas i mori avantazhin me Lacazette. Gameiro riktheu edhe njëherë baraspeshën në “Mestalla”, por Aubameyang shënoi edhe dy herë të tjera deri në fund, duke vulosur triumfin e Arsenalit,... 

Tottenhami mposhtë Ajaxin, tani në finalen e madhe të Ligës së Kampionëve

Ajaxi do ta mbajë gjatë në kujtesë brazilianin Lucas Moura, i cili shënoi het-trik për ta dërguar Tottenhamin në finalen e madhe të Ligës së Kampionëve. “Spurs” kanë bërë sensacion në pjesën e dytë të sfidës kthyese të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve, duke përmbysur epërsinë e Ajaxit dhe duke fituar ndeshjen me rezultat 2-3, e duke siguruar kalimin në... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch