Maqedonia e Veriut nesër nis procesin e negociatave për anëtarësim në BE

Read Time:1 Minute, 15 Second

Me organizimin e konferencës ndërqeveritare edhe zyrtarisht nisë procesi për të cilin Shkupi zyrtar ka pritur 17 vjet. Kjo u mundësua pasi të shtunën e kaluar, Parlamenti i Maqedonisë së veriut votoi pro propozimit francez i cili mundësoi heqjen e vetos bullgare që bllokonte procesin duke insistuar në zgjidhjen e kontestit bilateral që kryesisht ka të bëjë me gjuhën dhe historinë.

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borell ka cilësuar se do jetë ky moment historik dhe se me këtë veprim do shtohet angazhimi i Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor. 

Ndryshe, sipas praktikës së etabluar, në Konferencën Ndërqeveritare ku shënohet hapja e negociatave, marrin pjesë përfaqësuesi i vendit që negocion anëtarësimin me Brukselin, përfaqësuesi i vendit që kryeson Bashkimin Evropian si dhe përfaqësuesi i Komisionit Evropian.

Vendi që hap procesin e negociatave në konferencën e parë ndërqeveritare përfaqësohet nga niveli më i lartë politik.

Njëkohësisht pritet që këtë proces ta nisë edhe Shqipëria e cila nuk kishte konteste bilaterale me asnjë shtet të BE-së por mbeti peng i vetos bullgare meqë trajtohej në të njëjtën pako me Maqedoninë e  Veriut.

Shpejtësia e procesit negociator asnjëherë nuk është e barabartë për shtete që janë në proces meqë gjithçka varet nga niveli i implementimit të reformave që janë të domosdoshme për avansim në negociatat e anëtarësimit. Konsiderohet se sikur Shqipëria ashtu edhe Maqedonia e Veriut janë shumë më të avansuara në krahasim me Serbinë dhe Malin e Zi në momentin kur ato kishin nisur procesin. 

Gjeraqina Tuhina/RTK/Bruksel

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Letërkëmbimet në mes të Mustafa Merlika Krujës dhe Kapidanëve të Mirditës Gjon Marka Gjoni dhe djemve Mark e Ndue Gjon Marku
Next post Bujanoc: Komuna ndan subvencione për 92 ndërmarrës