Miroslav Lajçak: Javën tjetër takime me Kurtin dhe Vuçiqin

Read Time:49 Second

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në një intervistë në “Politiko”, në Kanal10, ka bërë të ditur se javën e ardhshme  do të qëndrojë për vizitë në Kosovë dhe Serbi.

Lajçak, ka thënë se ai do të takohet me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe me presidentin serb Aleksandër Vuçiq për të u siguruar që të dyja vendet po respektojnë marrëveshjen për targa.

Gjatë këtyre takimeve sipas Lajçak temë diskutimi do të jetë edhe hapat e ardhshëm për normalizim të marrëdhënieve sipas planit franko-gjerman.

“Pra, për momentin jemi pozitiv dhe mendojmë se realisht nuk duhet të përballemi me një krizë tjetër në terren por duhet të fokusohemi në normalizim të marrëdhënieve. Për t’u siguruar që po e shfrytëzojmë këtë momentum, po planifikoj që javën tjetër të vizitoj Prishtinën dhe Beogradin, për të takuar kryeministrin Kurti dhe presidentin”, ka thënë, ndër të tjera në Kanal10 emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Në vazhdën e shqetësimeve të intelektualit të njohur nacionalist Skënder Kapiti
Next post Gabriel Escobar: Nuk e braktisim Kosovën, nuk ka asnjë vend në botë që e përkrah Kosovën më shumë se SHBA-ja