Mitrovicë e Veriut: Erden Atiq zyrtarisht kryetar i Komunës

Read Time:1 Minute, 20 Second

Erden Atiq, sot bëri betimin në Kuvendin Komunal të Mitrovicës së Veriu, një procedurë kjo solemne, për të marrë detyrën si kryetar komune.

“Unë, Erden Atiq, betohem se do t’i ushtroj kompentencat e mia me nder, besnikëri, me ndërgjegje dhe në pajtim me ligjin në mënyrë që t’i siguroj kushtet për një jetë të qetë”, tha Atiq në deklaratën e betimit.

Atiq nga Lëvizja Vetëvendosje që fitoi zgjedhjet lokale të 23 prillit, pasi të njëjta u bojkotuan nga serbët lokalë, në këtë seancë e ka emëruar edhe nënkryetaren e Komunës, që është Katarina Axhançiq nga radhët e komunitetit serb.

Në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale të mbajtura më 23 prill, Atiq nga Lëvizja Vetëvendosje, fitoi rreth 550 vota ose 66 për qind të votave. Pjesëmarrja në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale ishte 3.47 për qind e trupit zgjedhor.

Situata në këtë komunë ishtë e qetë ku ka nivel të shtuar të prezencës së institucioneve të sigurisë. Gjithashtu, interesimi i mediave ishte tëpër i madh për ta ndjekur këtë ceremoni.

Për herë të parë, në ndërtesën e komunës është vendosur edhe flamuri i Kosovës. 

Erden Atiq do të jetë i pari kryetar që jep betimin, nga gjithsej 4 kryetarët që dolën nga zgjedhjet në veri.

Lista Serbe nuk mori pjesë në zgjedhje dhe u bëri thirrje qytetarëve serbë që ta bojkotojnë procesin. Këto komuna kanë mbetur pa kryetarë që nga nëntori i vitit të kaluar, kur përfaqësuesit serbë në atë pjesë dhanë dorëheqje nga vendet e punës, për shkak të mospajtimit me një vendim të Qeverisë së Kosovës për regjistrimin e makinave me targa RKS.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Aleksandër Vuçiq: Jam nën presion të madh, po kërkohet njohja e Kosovës
Next post Ardita Sinani: Çështja e shqiptarëve të Luginës diskutohet në Senatin e SHBA-së