Opinion: Basha të rikthehet!

Read Time:3 Minute, 27 Second

Me Bashën  PD ishte dhe behët më  e fortë dhe  e bashkuar,  dhe ja  kush nuk  mund  t’i bashkohet më  asaj

Nga Skënder Sadri KAPITI

 Pas shpalljes së Berishës non grata nga SHBA, intuitivisht dhe logjikshëm Bashës i duhej dhënë të drejtë dhe mbështetje për misionin dhe për vizionin e tij si dhe për atë që ai përjashtoi Berishën nga grupi parlamentar i PD-së; dhe Basha duhet të rikthehet sepse  ai për vendimmarrjet e tij dhe me këtë vendim për atë  që ai përjashtoi Berishën nga grupi parlamentar i PD-së gjë të cilën ai e ka bërë për interesin e përgjithshëm dhe atë publik, për Vetting-un dhe clirimin e PD-së nga e vjetra dhe korrupsioni, për ta larguar Ramën nga pushteti, për cmontimin e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe për cmontimi e sistemit të korrupsionit dhe ndarjen e Shqipërisë nga tranzicioni, si edhe për besnikëri e respekt ndaj aleatit të madh të shqiptarëve, SHBA-ve.  

OK  dhe pro të cilave janë të gjithë demoktatët e vërtetë, demokracia, antikorrupsioni dhe e gjithë  opozita publike që kërkojnë ndryshimin.

Demokratët dhe populli opozitar tashmë pas zgjedhjeve vendore te 14 Majit  2023 besoj se e kanë mëse të qartë se pa Vetting-un, pa pastrimin e pa ndarjen e Partisë Demokratike nga e shkuara , nga korrupsioni, nga ishfunksionarë të komunizmit, nga ishagjentet e spiunët e sigururimit të shtetit dhe nga të shpallurit “non grata”, PD nuk vjen në pushtet.

Dhe prandaj duhet mbështetur Reformatori Basha I cili ndërmori gjithcka për ndryshimin dhe për të sjellë PD-në në pushtet.

Kjo do të ishte mirë sepse ndryshimi në Shqipëri do ishte mirë edhe për Kosovën , pasi koha po nxjerr në dritë fakte tronditëse të asaj se si  gjithë politika e Tiranës, pra  edhe kjo e tranzicionit jo vetëm se nuk ka bërë gjë për Kosovën por e paska penguar atë dhe e madje paska qenë edhe e dëmshme e kundër saj.

Prandaj Basha duhet të rikthehet në krye të PD-së .

Partia Demokratike  është e bashkuar, ajo është aset i cmuar kombëtar   por që kërkon domosdo forcim dhe konsolidim.

Dhe forcimin e konsolidimin PD-së e bën Vetting-u politik, liberalizimi ,hapja dhe transparenca , liria dhe barazia për të zhvilluar talentin dhe aftësinë, e drejta  për të zgjedhur dhe për t’u zgjedhur, respektimi i statutit dhe ligjit, proamerikanizmi dhe patriotizmi real.

Ndërsa pjesa e dytë e asaj që them në këtë titull shkrimi  se kush nuk duhet të jenë antarë të PD-së, është pikërisht ajo të cilën e kërkon demokracia, patriotizmi  dhe VETTING-u.

Dhe ata që nuk  duhet të jenë në Partinë Demokratike  janë korrupsioni dhe të korruptuarit; të shpalluri “non grata” nga SHBA; janë ishkomunistët e devotshëm dhe që kanë pasur karrierë e që i kanë shërbyer regjimit komunist; nuk mund të jenë më në Partinë Demokratike ishspiunët e regjimit komunist dhe as ata të cilët organiziuan sulmin e dhunshëm kundër Selisë së Partisë Demokratike me 8 Janar 2022; nuk mund të jenë as ata që përhapin frymë antiSHBA, sepse  SHBA-të janë  partner jetik i PD  dhe i shqiptarëve. 

Dhe pyetja në fund vjen vetëvetishëm , se a nuk ishte Kryetari Lulzim Basha ai i cili në krye të PD-së arriti një rezultat spektakolar në vitin 2021 pavarësisht se kundër tij komplotoi e gjithë e vjetra politike dhe korrupsioni; dhe a nuk është  po Basha ai i cili  i kishte vënë vetes si detyrë për të bërë Vetting-un politik në PD, pikërisht këto që duhet e që janë domosdoshmëri; DHE A NUK ËSHTË SOT LULZIM BASHA POLITIKANI I CILI ËSHTË DHE PARTNERI POLITIK MË I BESUESHËM NGA SHBA?Dhe a nuk është Basha ai të cilin e sulmojnë dhe kundër  të cilit shpifin dhe intrigojnë i gjithë korrupsioni politik i politikës së vjetë dhe  Trekëndëshi i Bermudës.

Prandaj Basha duhet të rikthet përsëri dhe të marrë drejtimin e PD-së për të vazhduar atë që nisi dhe që është e duhura për PD-në për të ardhur ajo në pushtet.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Shaip Kamberi: I kam dërguar shkresë Borrellit dhe Lajcakut për Luginën
Next post Kurti: Qeveria sot ka miratuar mbështetje për Këshillin Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës