Pentagoni konfirmon për herë të parë: trupat amerikane janë vendosur në Ukrainë

Read Time:1 Minute, 40 Second

Për herë të parë, Pentagoni ka konfirmuar se trupat amerikane janë në Ukrainë. Këto nuk janë misione luftarake, por inspektime të armëve të NATO-s që janë dorëzuar.

Forcat amerikane janë me sa duket në terren në Ukrainë për të monitoruar dërgesat e armëve të NATO-s në vend. Kjo është raportuar nga media amerikane si NBC News, duke cituar një burim anonim nga Pentagoni.

Uashingtoni ka konfirmuar praninë e trupave amerikane të uniformuara në Ukrainë për herë të parë që nga shpërthimi i luftës. Mbetet e paqartë se sa trupa janë dislokuar ku në vend, që kur dhe për sa kohë. Prandaj, trupat amerikane po ekzaminojnë armët dhe pajisjet ushtarake të dorëzuara në Ukrainë.

Kontigjenti i trupave udhëhiqet nga gjeneral brigade Garrick Harmon, atasheu ushtarak i SHBA në Kiev. Asnjë mision luftarak “Ka pasur disa nga këto inspektime,” cituan gazetarët e Pentagon Press Pool të thoshte një zyrtar i ushtrisë. Kontrollet nuk do të bëheshin pranë vijës së frontit, por aty ku lejoheshin kushtet e sigurisë. Këta inspektorë duket se janë ndër personeli i parë ushtarak amerikan i vendosur në Ukrainë që nga pushtimi rus. Ata gjithashtu thuhet se duhet të sigurojnë që armët amerikane të mos përfundojnë në tregun e zi.

Në prill, CNN citoi në mënyrë anonime nga CIA se armët e dorëzuara kërcënojnë të “zhduken në një vrimë të madhe të zezë” sapo të hyjnë në vend. Ekziston gjithashtu një shqetësim se Rusia po kap sistemet e armëve amerikane. Ukraina merr sistemin amerikan të mbrojtjes ajrore Pas sulmeve shkatërruese me raketa dhe dron të Rusisë në rrjetet e furnizimit me energji elektrike dhe ujë të Ukrainës, amerikanët tani duket se po dorëzohen ndaj kërkesës së Kievit për të furnizuar sistemet më moderne të mbrojtjes ajrore. Pentagoni njoftoi të hënën se Shtetet e Bashkuara do t’i ofrojnë Ukrainës tetë sisteme të mbrojtjes raketore Nasams dhe municione shoqëruese – dy prej tyre “së shpejti”. Nasams është një armë kundërajrore me rreze të shkurtër dhe të mesme me bazë tokësore.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Nagip Arifi: Mbi 120 mijë shqiptarë janë në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë
Next post Çka është Procesi i Berlinit?