Protestë e dhjetëra serbëve në afërsi të Jarinjës

Read Time:1 Minute, 15 Second

Sot, disa dhjetra protestues janë mbledhur pas thirrjeve të grupeve djathtise të afërta me grupet parmiliatare ruse, teksa gjatë disa orëve janë dëgjuar thirrje shoviniste.

Gjatë përleshjes me policinë serbe njëri nga protestuesit është arrestuar. Protestuesit kanë kërkuar lirimin e tij, por ai ka vazhduar të mbahet nga policia serbe. Shumë prej protestuesve janë parë duke konsumuar pije alkoolike, derisa nga videotransmetimi i drejtpërdrejt i kësaj proteste, nga të pranishmit janë dëgjuar biseda se i arrestuari ka qenë i dehur dhe i droguar.

Protestuesit janë udhëhequr nga Damjan Knezheviq, që është njeri i afërt me grupin paramilitar rus “Wagner”.

Kishte dhe përleshje mes protestuesve e policisë serbe në afërsi të Jarinjes

Policia e Kosovës vazhdon punën e saj në pikën kufitare në Jarinje në ofrimin e sigurisë dhe në mbrojtje të sovranitetit dhe integritetit territorial të vendit, teksa si përforcim atje kanë shkuar edhe trupat e KFOR-it, pas protestës së thirrur nga grupet djathtiste të serbëve në afërsi të kësaj pike kufitare.

Ndërkohë, protestuesit janë përleshur me policinë serbe, pasi kanë tentuar të vazhdojnë rrugën drejt pikës kufitare. Ata po udhëhiqen nga Damjan Knezheviq, që është njeri i afërt me grupin paramilitar rus “Wagner”, teksa përleshja erdhi pasi e kaluan kordonin e parë të policisë serbe, derisa më pas u ndaluan nga kordoni i dytë i policisë, e ku njëri prej protestuesve të dhunshëm u arrestua.

Kujtojmë se në pjesën e Kosovës te ky pikëkalim kufitar KFOR-i e ka shtuar prezencën dhe ka vendosur tela me gjemba.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Argjentina fiton Botërorin – Messi merr kupen e botës
Next post KFOR-i paralajmëron stërvitje për reagim në situata të krizave