Rusia përdorë municion 50 vjet të vjetër!

Read Time:3 Minute, 49 Second

E përgatiti XHAVIT ÇITAKU
Kush do të fitojë në Ukrainë? Përgjigja do të mund të ishte se krejt kjo varet nga cila anë mund të sigurojë mjaftueshëm municion artilerie. Ndërkaq, dihet hapur se Rusia po përdor municione 50-vjeçare dhe po çmonton pompat e gjirit dhe pajisjet e kuzhinës për të marrë mikroçipet e nevojshme për tanke dhe municione të drejtuara me saktësi, thonë zyrtarët.
Anëtarët e shërbimit ukrainas kryejnë një mision zjarri me dy sisteme artilerie 2S7 “Pion” në rajonin Donetsk të Ukrainës, mbi pozicionet të pushtuesit rus.
Lufta në Ukrainë është kthyer në një duel artilerie vdekjeprurëse dhe cilado palë që mund të prodhojë më shumë municione për armët e mëdha në fushën e betejës mund të ketë dorën e sipërme në konflikt, thonë zyrtarët amerikanë dhe analistët ushtarakë.
Në anën tjetër, në kërkimin e saj për fuqi zjarri, Rusia po përdor municion gjysmë shekulli të vjetër dhe po çmonton pompat e gjirit dhe pajisjet e kuzhinës për të marrë mikroçipet e nevojshme për tanke dhe municione të drejtuara me saktësi.

Ukraina, nga ana e saj, mbështetet në Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë të NATO-s për të mbajtur rrjedhën e armëve dhe municioneve, por ato rezerva janë shtrirë 10 muaj pas luftës.

Të dy ushtarakët djegin mijëra fishekë artilerie në ditë dhe përballen me sfida në sigurimin e më shumë furnizimeve për të vazhduar luftën. Beteja për municione vendos industrinë ruse të mbrojtjes – kryesisht të izoluar nga sanksionet perëndimore – kundër ekonomisë së Ukrainës të shkatërruar nga lufta dhe mbështetësve të saj të NATO-s.
Rusia po përshkallëzon sulmet kundër Ukrainës dhe po synon rrjetin elektrik
Për të nxitur përpjekjet e saj luftarake, Rusia tani po përdor rezerva të municioneve 40 deri në 50-vjeçare, duke përfshirë fishekë artilerie 152 mm që janë në mungesë, thanë katër zyrtarë aktualë amerikanë dhe një ish-zyrtar.
Në rreth 300 ditë që kur Rusia pushtoi Ukrainën, forcat e Moskës kanë kaluar nëpër stoqe që u deshën më shumë se një dekadë për t’u ndërtuar, thanë dy nga zyrtarët.
Ish-zyrtari tha se Rusia është reduktuar në përdorimin e “bombave memece” më pak të sofistikuara dhe mospërdorimi në armë bërthamore është pothuajse i varfëruar nga aftësitë.
Mbetet e paqartë saktësisht se sa pjesë artilerie dhe municione të tjera ka lënë Rusia në rezervat e saj dhe sa shpejt industria e saj e mbrojtjes mund të prodhojë municione të reja. Zyrtarët e lartë amerikanë kanë pohuar vazhdimisht se forcat ruse po përdorin municione më shpejt sesa mund të prodhohen, por nuk kanë ofruar vlerësime për furnizimet e Ukrainës.
Ekspertët ushtarakë nuk janë dakord se kur Rusia mund t’i mbarojë municionet, me vlerësime që variojnë nga disa muaj në më shumë se një vit.”Baza industriale e mbrojtjes e Rusisë është ende e paprekur. Është nën një tendosje të madhe nga sanksionet, por është ende e paprekur”, tha Dara Massicot, studiuese e lartë e politikave në institutin e mendimit Rand Corp.

“Rusia po përpiqet të marrë frenat e industrisë së saj të mbrojtjes tani dhe ta bëjë atë të prodhojë më shumë.”
Putin ngjall frikë, ngre mundësinë e një sulmi bërthamor
Fabrikat ruse po rrisin prodhimin, po kalojnë në ndërrime të shumta dhe po sjellin kapacitete shtesë në internet, tha Paul Schwartz, një studiues i fokusuar në ushtrinë ruse në qendrën për analiza detare.
Por do të jetë e vështirë të prodhohen municion në nivele të mjaftueshme për të mbajtur hapin me sasinë që po përdoret në fushën e betejës, thotë ai. Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes thanë muajin e kaluar se Rusia gjuan 20,000 plumba në ditë dhe Ukraina rreth 4,000 deri në 7,000 në ditë.
“Do të jetë një sfidë për ta,” tha Schwartz. Më mirë do të isha në pozicionin e Ukrainës me mbështetjen e plotë të aleancës së NATO-s. Një ushtar ukrainas mban fishekë bosh artilerie në një pozicion përgjatë vijës së frontit pranë Bakhmut.
Ndryshe nga armët më të avancuara, municionet e artilerisë nuk kërkojnë pajisje elektronike të sofistikuara që i nënshtrohen sanksioneve perëndimore. Por industria e makinerive ruse është tkurrur gjatë viteve dhe është e paqartë nëse rritjet e mëdha të prodhimit do të kërkonin makineri më efikase dhe me cilësi më të lartë jashtë vendit, sipas Schwartz. Ekspertët ushtarakë thanë se sigurimi i mjaftueshëm përshpejtues shpërthyes për të mbushur predha artilerie mund të përbëjë gjithashtu një pengesë të mundshme për planet ambicioze të prodhimit.
Është një pyetje e hapur se si do të zhvillohet gara e prodhimit të municioneve, thanë Massicot dhe ekspertë të tjerë
Zelensky dhe Putin premtojnë fitore në fjalimet e kundërta të Vitit të Ri.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Partia Demokratike dhe zgjedhjet vendore të 14 Majit 2023
Next post IETT përgjatë vitit 2022