Samiti i Berlinit: Nënshkruhet njohja e ndërsjellë e kualifikimeve

Liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor nënshkruan në Tiranë, marrëveshjen për njohjen e ndërsjellë të kualifikimeve profesionale.

Marrëveshja u nënshkrua nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, kryeministrit në detyrë të Malit të Zi, Dritan Abazoviç, atij të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, kryeministres së Bosnje-Hercegovinës, Borjana Kristo dhe kryeministres serbe, Ana Brnabiq.

Marrëveshja parashikon njohjen e profesione, si farmacistë, veterinerë, infermiere dhe mami, duke lehtësuar më tej lëvizjen e profesionistëve dhe shfrytëzimin e potencialit të madh të burimeve tona njerëzore.

Lini një Përgjigje

Previous post Samiti i Berlinit, Kurti: Akti terrorist nuk duhet të kalojë pa u ndëshkuar
Next post Olaf Scholz: Dënojmë në mënyrë më të ashpër sulmin ndaj policisë në Banjskë