Stoltenberg në bisedë me Vuçiqin: NATO e gatshme të intervenojë nëse ka përkeqësim të situatës në veri të Kosovës

Read Time:1 Minute, 1 Second

Shefi i NATO-s bisedë me presidentin serb Vuçiq, ia bën të qartë gatishmërinë për ndërhyrje – “NATO është e gatshme të intervenojë bazuar në mandatin e OKB-së, nëse ka përkeqësim të situatës në veri të Kosovës”.

Kjo është porosia e qartë që mori sot Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Është vetë  Stoltenberg, i cili njoftoi në rrjetet sociale se ka pasur një bisedë telefonike me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

“Bisedova me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiq rreth tensioneve në veri të Kosovës”, shkruan ai.

“Të gjitha palët duhet të angazhohen me konstruktivitet në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe të zgjidhin dallimet përmes diplomacisë”.

Deklarimi i tillë i shefit të NATO-s, vjen një ditë pasi ai pati një komunikim të ngjashëm me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

 “Bisedova me Albin Kurtin për tensionet e fundit në Kosovë dhe rëndësinë e vazhdueshme të misionit të KFOR-it. Të gjitha palët duhet të ruajnë qetësinë, të shmangin veprimet e njëanshme dhe të mbështesin dialogun e ndërmjetësuar nga BE”, shkroi Stoltenberg një ditë më parë.

“ Mbetem në kontakt të ngushtë me Prishtinën dhe Beogradin”, ka shkruar në twitter, Stoltenberg.

/RTK/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Bruksel: Takimi i radhës Kurti-Vuçiq, pritet të mbahet më 18 gusht
Next post Josep Borrell: Të krijohet Asociacioni dhe të zbatohet aktgjykimi për Manastirin