Suedi: Nis festivali prestigjioz i këngës ‘Eurovision’

Read Time:1 Minute, 4 Second

Festivali prestigjioz i këngës “Eurovision” ka nisur sonte në Malmo të Suedisë, me natën e parë gjysmëfinale. Ky festival po transmetohet drejtpërdrejt në RTK 1 dhe Radio Kosova.

Ky është edicioni i 68-të i këtij festivali, derisa Shqipëria do të përfaqësohet në natën e dytë gjysmëfinale me Besa Kokëdhimën, me këngën “Titan”.

Versioni i ri në anglisht i këngës së saj vjen si një bashkëpunim me producentë të njohur botërorë si Gia Koka, Serban Casan dhe Alias LJ dhe producentin e njohur shqiptar Kledi Bahiti. Video-klipi është realizuar në Stamboll dhe vjen si një trinom që kombinon tekstin, mesazhin dhe muzikën.

Këngëtarja shqiptare do të ngjitet në skenë të enjten, e dyta me radhë, derisa finalja e madhe e Eurovisionit do të mbahet të shtunën, më 11 maj.

Nga dy netët gjysmëfinale do të përzgjidhen përfaqësuesit e 20 shteteve, të cilave në finale do t’u bashkohen përfaqësuesit e 5 shteteve të përhershme dhe vendi mikpritës që është Suedia.

Sonte do të interpretohen 18 këngë, 3 prej të cilave janë paraprakisht të kualifikuara në finale: Suedia, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar. Paraqitja e këngëve do të jetë si në vijim: Qipro, Serbia, Lituania, Irlanda, Mbretëria e Bashkuar, Ukraina, Polonia, Kroacia, Islanda, Gjermania, Sllovenia, Finlanda, Moldavia, Suedia, Azerbajxhani, Australia, Portugalia dhe Luksemburgu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post <strong>Politika në Shqipëri ëshë betejë mes hajdutëve të Shtetit</strong>
Next post Njё fragment nga libri 1 i kolazhit “Refleksione tё njё harrese tё imponuar”