Takimi mes Daçiqit dhe Lavrovit ka nxitur reagimin e Departamentit amerikan të Shtetit

Read Time:57 Second

Vizita e ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq në Moskë dhe takimit me homologun rus, Sergei Lavrov, ka nxitur reagimin e Departamentit amerikan të Shtetit.

“Ne nuk besojmë se ndonjë vend duhet t’i ofrojë Putinit një platformë për të promovuar ose justifikuar luftën e vazhdueshme kundër Ukrainës”, tha për Evropën e Lirë një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

Ivica Daçiq ka udhëtuar për në Moskë me ftesë të Lavrovit, për të ndjekur ndeshjen miqësore ndërmjet ekipeve të futbollit të Serbisë dhe Rusisë.

Beogradi zyrtar nuk ka respektuar sanksionet e Bashkimit Evropian që nga shkurti i vitit 2022, kur Rusia dërgoi trupa në Ukrainë dhe autoritetet në Serbi nuk i kanë ndërprerë kontaktet me Kremlinin.

Shefi aktual i diplomacisë në Serbi, Ivica Daçiq, mbron publikisht qëndrimin se Serbia nuk do t’i vendos sanksione Rusisë sipas kërkesave të Bashkimit Evropian.

Pas takimit, ai në një deklaratë për gazetarët serbë tha se ruajtja e marrëdhënieve me Rusinë dhe Kinën është një “interes jetik shtetëror” për Serbinë.

Daçiq ka falënderuar Rusinë për qëndrimin dhe mbështetjen e vendosur ndaj Serbisë kur bëhet fjalë për integritetin territorial dhe sovranitetin dhe çështjen e Kosovës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Daçiq në takim me homologun e tij rus Lavrov, falënderon Rusinë që s’e pranon pavarësinë Kosovën
Next post Zyrtarja e KiE-së: Kosova është gati për t’iu bashkuar Këshillit