Zyrtarja e KiE-së: Kosova është gati për t’iu bashkuar Këshillit

Read Time:52 Second

Shefja e re e Zyrës së Këshillit të Evropës në Prishtinë, Mary Ann Hennesy, e cila këto dite ka filluar detyrën në këtë pozitë, ka qëndruar për vizitë sot në Kosovë dhe është takuar me zëvendësministrin e Jashtëm, Kreshnik Ahmetin.

Në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës thuhet se Hennesey shprehu përgëzimin për institucionet e Kosovës për implementimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese në lidhje me pronat e Manastirit të Deçanit, duke shtuar se ky është sinjal dhe mesazh i fuqishëm që Kosova është e gatshme t’i bashkohet Këshillit të Evropës, si institucion i cili ndër të tjerash ka fushëveprim edhe sundimin e ligjit.

Tutje, Hennesey ofroi gatishmërinë e saj për bashkëpunim të plotë dhe shtyrjen përpara të projekteve konkrete e që janë në fushëveprim dhe mandat të kësaj zyre.

Ahmeti, më tej duke theksuar rëndësinë e jashtëzakonshme të anëtarësimit të Republikës së Kosovës në Këshill të Evropës, njoftoi në lidhje me hapat pozitive që ka ndërmarrë Republika e Kosovës në plotësimin e para kushteve të ngritura nga raportuesit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Takimi mes Daçiqit dhe Lavrovit ka nxitur reagimin e Departamentit amerikan të Shtetit
Next post <strong>Vetëm e vërteta e pastron e rindërton apo e “rithemelon” Partinë Demokratike</strong>