Veprimtari dhe Profesori Ibrahim  KADRIU, nga Presheva i Ftuar Nderi në ,,Takimi i Madh i Prishtinës, i 27 prillit 2024″

Read Time:1 Minute, 38 Second

Ish-Kryetar  i Kuvendit për Autonomi të Preshevës, Medvegjës, e Bujanocit, në Referendumin e mbajtur më datën 1 e 2 mars të vitit 1992. 

Veprimtari dhe Profesori Ibrahim  KADRIU, ka lindur më   20 mars 1937, në një familje patriotike  shqiptare në Preshevë. Studimet për Sociologji dhe Filozofi i mbaroi në Univeristetin e Zagrebit,vazhdoi  një vit  studimet  postë diplomike,  në Francë, me temën e studimit, ,,mbi  Revulucionin Francez’’. Në Preshevë,  u angazhua Profesor i Gjimnazit ,,Skënderbeu’’.

Por, viteve të 90-ta për arsyeje të diferencimit dhe çështjeve politike e largojn nga procesi Edukativo-Arsimor,  pasi kundërshtuan  ndërrimin e emërit të Gjimnazit nga ,,Skënderbeu’’ në ,,9 Maji’’. Veprimtarin e tij filloi qysh herët për kauzën Kombëtare, pa shkëputur duke sakrifikuar, që  shqiptarët të mos diskriminohen,.   

 Ju besua pozita e Kryetarit të Kuvendit të Referendumit, për t’u shprehur publikisht dhe ligjërisht për të drejtën individuale dhe kolektive, datë 1 e 2  marsit të vitit 1992,që u mbajtë në Preshevë, Medevegjë e Bujanoc, e që kishte qëllim, mision e objektiv  shprehjen e verdiktit të   popullatës shumicë të  kësaj krahine Shqiptare, për ribashkim me trungun, pra bashkimin me Kosovën. ka artikuluar vullnetin dhe pregaditjen e Referendumit, para se të mbahej, gjatë mbajtje së Referendumit, dhe kontributin në  pasqyrimin e plebishitit në jetësimin e Referendumit, dhe liri e bashkim Kombëtarë

Veprimtari dhe Profesori Ibrahim  KADRIU,është angazhuar dhe ka kontribuar,në dhënjn e ndihmave Humanitare për Kosovën, në strehimin e popullatës gjatë luftës në Kosovës gjatë viteve 1998-1999, në shtrirjen e strukturave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,etj. Është angazhuar edhe në formimin dhe organizimin e  Ushtrisë Çlirimitare për Preshevë, Medvegjë e Bujanoc. Është i martuar me Makfiren që kishte punuar si Profesoresh e Biologjisë, në Preshevë.

Më Hën, 22 pri 2024, 06:26 Refik Hasani <refikhasani67@gmail.com> shkroi:

https://www.facebook.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Temë diskutimi në KS të OKB-së ishte edhe sulmi në Banjskë dhe Asociacioni
Next post Emanuel Macron bisedë telefonike me Kurtin: Zbatim të plotë të marrëveshjeve