Veteranët e  UÇK-së në krah të forcave të sigurisë, nëse kthehen 1 mijë ushtarë serbë

Read Time:1 Minute, 6 Second

Oganizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ka mbajtur disa takime me degët e saj, ku me këtë rast, ka thirrur një konferencë të jashtëzakonshme për media.

Ushtrues i Detyrës së kryetarit të OVL të UÇK-së, Faton Klinaku, deklaroi se nëse kërkesa e Serbisë realizohet, për sjelljen e 1 mijë pjesëtarëve të saj ushtarak në Kosovë,  ata janë të gatshëm t’i dalin në mbrojtje vendit. Ai uroi që diçka e tillë të mos ndodhë.

“Nëse dikush mendon që ta realizojë kërkesën e Serbisë për futjen e 1 mijë trupave në Kosovë, ne i themi atyre që t’i lejojnë të futen, sepse u kemi dalë përballë 50 mijë trupave, e 100 mijë trupave gjatë luftës në Kosovë, e natyrisht do t’i dalim përsëri përpara dhe do të ballafaqohen edhe ushtarakisht me ne  si luftëtarë të UÇK-së”, tha Klinaku.

“Por ne presim që mos ndodhë kjo situatë”.

Klinaku u shpreh se duhet ta di faktori ndërkombëtar dhe faktori vendor, që në momentin e hyrjes së trupave serbe në Kosovë, ashtu siç është bashkëpunuar me Policinë e Kosovës dhe me organet e rendit, OVL e UÇK-së do të jetë vazhdimisht në bashkëpunim me ta dhe FSK-në.

“Policia është e popullit të Kosovës, dhe në momentin që rrezikohet vendi, ne do t’i dalim në krah policisë”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Jamie Shea: Serbisë do t’i refuzohet kërkesa, mirë që nuk veproi pa bërë kërkesë
Next post Argjentina fiton Botërorin – Messi merr kupen e botës