Viola von Cramon: Integrimi i Kosovës në BE varet nga dialogu

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, tha se aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian është hap i rëndësishëm.

Sipas saj integrimi në bllok varet edhe nga dialogu me Serbinë.

“Është thelbësore që gjithë Ballkani Perëndimor të futet në BE. Ritmi i integrimit të Kosovës në BE do të varet nga përkushtimi i saj për miratimin e reformave të nevojshme dhe përfundimin e suksesshëm të dialogut me Serbinë, të udhëhequr nga Bashkimi Evropian”, ka deklaruar von Carmon përmes një shkrimi në rrjetin social Twitter.

Lini një Përgjigje

Previous post Këshilli Nacional mban seancën konstituive, pa ndonjë marrëveshje mes partive politike
Next post Vjosa Osmani: Koha e tregtarëve të kufijve ka perënduar njëherë e përgjithmonë!