Zgjedhja e kryetarit të PD-së me  29 Korrik 2023 sfidon  establishmentin e vjetër politik të tranzicionit 

Read Time:3 Minute, 6 Second

Nga Skënder SadIi KAPITI

Po shkruajnë, po politizojnë e polemizojnë por më shumë po komplotojnë e vjetra politike dhe e korrupsioni politik, intekektual e ai mediatik  për datën 23 Korrik 2023, ditë kur do zgjidhet kryetari i Partisë Demokratike. 

Por unë do të them shkurt, thjesht e troc se përse i gjithë establishmenti politik i korrupsionit të këtij tranzicioni janë kundër këtij eventi historik të Partisë Demokratike, establishmet i cili shpik e shpif;establishment i cili akuzon e sajon intriga, mashtrime dhe lloj-lloj alibish me të vetmin qëllim, atë  që  që Basha të mos jetë kryetar i Partisë Demokratike.

Kjo sepse  establishmenti politik pengmarrës i cili ka kapur sistemin e    politikës,demokracisë, shtetit,krimit e korrupsionit  nuk dëshiron që në krye të Partisë Demokratike moderne dhe evropiane, pra,   “Trekëndëshi i Bermudës” nuk dëshiron që në krye të PD-së të  vijë Lulzim Basha dhe demokracia, as Vetting-u dhe as proamerikanizmi .

 Kjo është e vërteta dhe pikë. Dhe kjo është e gjitha. 

Me 23 Korrik 2023 Partia Demokratike zgjedh kryetarin e saj. 

Mirëpo që kur u shpall kjo datë për zgjedhjen e kryetarit të Partisë Demokratike, ky fakt tmerrroi jo vetëm elitën e vjetër politike të Partisë Demokratike,por ka alarmuar të gjithë establishmentin politik të këtyre 32 viteve tranzicioni në Shqipëri. Në krye të kësaj avangarde qëndrojnë foltoristët dhe ishgarda e vjetër politike e perfituesve të PD-së nga pushteti dhe nga politika e Partisë Demokratike, mbështetur nga aleatja e Foltores, që është LSI. 

Pavarësisht se duket sikur nuk i  interson ky zhvillim Partisë Socialiste, ajo në mënyre të kamufluar është mbështetëse e fuqishme e elitës së vjetër të PD-së me të cilën kanë bashkëqeverisur bashkë duke mashtruar opinionin publik dhe atë ndërkombëtar sikur kanë qene rivalë të njëri-tjetrit.  Partia Socialiste, ajo e pushtetit kurrësesi nuk do jetë dakord që të fuqizohet Partia Demokratike, dhe sidomos Edi Ramës dhe rilindasve të tij nuk i pëlqen dhe nuk është dakord që Lulzim Basha të zgjidhej në krye të Partisë Demokratike, sepse Lulzim Basha duke qenë partneri politik më i besueshëm në Shqipëri për Shtetet  e Bashkuara të Amerikës, Rama e shikon Bashën si kryeministër. 

Prandaj fshehurazi ai përdor ndikimin te mediat që ato ta paraqesin akoma si kryetar të Partisë Demokratike Sali Berishën , sepse me Berishën e shpallur non grata nga SHBA e Britania e Madhe, dhe  nëse Berisha do të mbetej kryetar i PD-së, Rama do dilte në pension si kryeministër.

Kjo me pak fjalë është shkurt dhe sakt ajo se cfarë dhe përse establidshmenti i vjetër dhe korrupsioni veprojnë kundër Bashës. Prandaj suksese Elitës së re Politike të PD-s që me 29 Korrik 2023 të zgjedhë kryetarin e saj ,gjë që shënon fuqizimin dhe ringritjen e PD-së për të marrë pushtetin dhe për të bërë ndryshimin.

Atyre që edhe në Kosovë nuk u pëlqen ndryshimi në Shqipëri, atyre që atje nuk u pëlqen politika proSHBA-ve,lufta kundër korrupsionit dhe krimit ,atyre që nuk u pëlqen Vetting-u ne Shqipëri, që nuk u pëlqen   ndëshkimi i elitës së vjetër në Shqipëri ,ata ose nuk dinë dhe as nuk kane informacion për zhvillimet në Shqipëri. Por ndryshimi në Shqipëri nuk u pëlqen as atyre të cilët në Kosovë kanë nostalgji për politikën e vjetër të ndëshkuar demokratikisht  në Kosovë, ata  nuk e duan as ndryshimin dhe as ndëshkimin e politikës së vjetër në Shqipëri në tërësi, apo nuk duan ndëshkimin e politikës së vjetër asaj “preferenciale” të tyre, si dikush nuk don largimin e Edi Ramës e dikush tjetër nuk don largimin e Berishës e Metës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Albin Kurti: S’mund të ketë zgjedhje pa u shtensionuar situata në veri
Next post Departamenti Amerikan i Shtetit: Investimet direkte të huaja në Kosovë mbeten të kufizuara