Albin Kurti: Pala serbe po i ik nënshkrimit të marrëveshjes

Read Time:1 Minute, 5 Second

Teksa falënderoi për mbështetjen e mikpritësit e bashkatdhetarët tanë, kryeministri Kurti deklaroi se ne erdhëm për ta nënshkruar me aneksin e zbatimit, siç jemi marrë vesh më herët, por  pala tjetër, ngjashëm si më par, po i ik nënshkrimit të marrëveshjes tash me aneks.

“ I takon BE-së ta gjejë mekanizmit ta bëjë statusin e kësaj marrëveshjeje ta bëjë ligjërisht e ndërkombëtarisht të obligueshme”, deklaroi kryeministri Kurti në konferencën me gazetarë, pas takimit në Ohër.

Tutje, kryeministri Kurti sqaroi se sa i përket aneksit të zbatimit marrëveshjes do të publikohet në ueb faqen e BE-së.

“Angazhohem për të gjithë dhe u shërbej të gjithëve. Ekziston një paragraf për vetmenaxhimin për pakicën serbe në Kosovë e ne udhëhiqemi prej standardeve më të larta që të mos ketë asnjë diskriminim në vend”, deklaroi mes tjerash kryeministri Kurti.

E sa  përket për të kaluarën, kryeministri Kurti theksoi se të gjithë ata që kanë pësuar dëme, qoftë fizike psikike e materiale nuk mund t’i anashkalojmë në shoqërinë tonë e t’i lëmë në mëshirë të fatit.

Edhe sot edhe më 27 shkurt kam qenë i gatshëm të nënshkruaj, ndërsa pala serbe i është  shmangur nënshkrimit të marrëveshjes.

“Si lider nuk i iki përgjegjësisë”, theksoi kryeministri Kurti.

https://www.facebook.com/watch/?v=225396123377352

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Josep Borrell: Synimi i sotëm ishte, Kosova e Serbia të pajtohen
Next post Wolfgang Petritsch: Zbatimi i `Marrëveshjes` çon në normalizim dhe njohjeWolfgang Petritsch: