Aleksandër Vuçiq nuk i përfill kërkesat e SHBA e Britanisë për heqje të barrikadave

Read Time:36 Second

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, përkundër kërkesave nga SHBA dhe Britania e Madhe nuk është bindur që të hiqen barrikadat në veriun e Kosovës.

Ai pas mbledhje së Këshillit të Sigurisë, ka thënë se serbët nuk i vendosin barrikadat për “teket e tyre”.

E për sa i përket marrëveshjeve të Brukselit, Vuçiq ka pyetur SHBA-të se cilën marrëveshje e ka respektuar Kosova.  Ai ka përmendur edhe marrëveshjen e Uashingtonit të nënshkruar më 4 shtator 2020.

“Cilën marrëveshje e respekton Prishtina, cilën marrëveshje e respektoni ju, a është Karta e Kombeve të Bashkuara, a është Akti Final, Rezoluta 1244, a është Marrëveshja e Uashingtonit, thuani një nga këto akte që respekton Prishtina, ka deklaruar Vuçiq.  

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post SELMA KUÇEVIQ, ANTARE e BORDIT BOTUES NDËRKOMBËTAR të “GAZETA E ALPEVE”
Next post Albin Kurti vizitoi veriun, takoi pjesëtarët e Policisë së Kosovës