BE i reagon presidentes Siljanovska, u betua me emrin e vjetër të shtetit

Read Time:53 Second

Bashkimi Evropian ka reaguar menjëherë pas betimit të presidentes së re të Maqedonisë së veriut, ku ajo gjatë ceremonisë së betimit, ka përdorur emrin e vjetër të shtetit.

Bashkimi Evropian nëpërmjet të komunikatës të lëshuar të dielën në mbrëmje, shpreh keqardhje për faktin që presidentja e re e Maqedonisë së Veriut, Siljanovska-Davkova, nuk e përdori emrin kushtetues të vendit gjatë ceremonisë së betimit të sotëm.

“BE rikujton rëndësinë e respektimit të plotë të marrëveshjeve ekzistuese, ligjërisht të detyrueshme, përfshirë Marrëveshjen e Prespës me Greqinë”, thuhet ne reagimin e BE-së.

Marrëveshja e Prespës e viti 2018, zgjodhi kontestin shumëvjaçar në mes të Greqisë dhe Maqedonisë. Sipas kësaj marrëveshje, Maqedonia ndërroi emrin në Maqedonia e Veriut. Kjo marrëveshje atëbotë u konsideruar historike dhe e njëjta mundësoi zhbllokimin e proceseve interguese euroatlantike të Maqedonisë së Veriut e cila për 15 vjet ishte peng e kontestit mbi emrin.

Që nga viti 2018, emri kushtetues i shtetit është Maqedonia e Veriut.

Presidentja e parë femër në Maqedoninë e Veriut, Gordana Silanovska-Davkova fitoi në zgjedhjet e 8 majit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post VLEN dhe VMRO-DPMNE pajtohen për parimet e përgjithshme për të bashkëqeverisë
Next post Edi Rama në Athinë: Eshtë koha të jetojmë në harmoni