Besimtarët myslimanë të Tiranës falën namazin e Fitër Bajramit në sheshin “Skënderbej“

Read Time:1 Minute, 19 Second

Mijëra besimtarë të besimit islam kanë mbushur mëngjesin e ditës së sotme sheshin “Skënderbej” në Tiranë ku u organizua ceremonia e faljes së namazit të Fitër Bajramit.

Me rastin e kësaj ditë shumë të rëndësishme në kalendarin fetar mysliman, mijëra besimtarë shqiptarë edhe këtë vit e kanë kryer ritualin e faljes së namazit në sheshin “Skënderbej”, e cila filloi në orën 06:15 me leximin e Kuranit prej imamit të xhamisë së Et’hem Beut Elton Karaj dhe vazhdoi me ligjërata, faljen e namazit dhe hytbe, transmetoi Radio Televizioni Shqiptar.

Fitër Bajrami shënon edhe fundin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Bujar Spahiu, i cili mbajti dhe faljen e namazit, uroi të gjithë besimtarët myslimanë shqiptarë dhe bëri thirrje për më shumë solidaritet dhe angazhim për adhurimin e Zotit.

“Ka qenë një rrugëtim i mundimshëm, por i bukur. Unë personalisht dhe institucioni që drejtoj, jemi krenarë për historinë tonë. Jemi krenarë për paraardhësit tanë në këtë shekull. Ne i kemi dhënë dhe vazhdojmë t’i japim kësaj shoqërie, këtij kombi vlerat më të larta e më të sinqerta.

“Falë besimtarëve dhe drejtuesve të besimeve në Shqipëri ne i kemi kontribuar këtij kombi një nga vlerat me të cilat krenohemi të gjithë, kudo, harmoninë dhe dialogun ndër fetar. I tillë do të vazhdojë ky kontribut edhe në të ardhmen me lejen e Zotit.

“Për të patur vazhdimësi kjo vlerë e komuniteteve fetare, duhet që çdo komponent i shoqërisë tonë të kujdeset për të mbrojtur meritën dhe ta shpërblejë atë kudo që ajo ndodhet”, tha kreu i KMSH.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Nga libri “Fashizmi”, i zonjёs Madeleine Albright
Next post Veriu i Kosovës: Zgjedhjet në veri me telashe, vendvotimet në Leposaviq në kontejnerë