Blinken-Kurti bisedë telefonike, flasin për dialogun Kosovë- Serbi

Një bisedë telefonike pati sot kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Për zhvillimin e kësaj bisede, kryeministri Kurti  ka njoftuar në llogarinë e tij në Twitter. 

Kurti ka shkruar se Blinken e ka njoftuar lidhur me progresin në Kosovë.

“Pata një bisedë shumë të mirë telefonike me Sekretarin Blinken”, shkroi Kurti.

“E informova atë lidhur me progresin e vazhdueshëm në Kosovë”.

Kurti shkroi se me Sekretarin Blinken ka folur për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë si dhe nevojën për dinamizimin e procesit të dialogut drejt një marrëveshje ligjërisht të obligueshme me njohjen reciproke në qendër.

Biseda pason konfirmimin nga kryeministri Kurti për një plan të paraqitur nga këshilltarët franko-gjerman, bashkë me emisarin e BE-së për dialog, Mirosllav Lajçak.

Megjithatë, ai këtë propozim e quajti ende jo përfundimtar.

Biseda telefonike ndaras e Blinkenit me Kurtin e Vuçiqin, sipas njoftimeve, janë realizuar në të njëjtën ditë.

Lini një Përgjigje

Previous post Blinken-Vuçiq bisedë telefonike, Serbisë i kërkohet marrëveshje me Kosovën
Next post Kosova alarmon se procesi i regjistrimit të popullsisë në Serbi, po bëhet në dëm të shqiptarëve