Blinken-Kurti bisedë telefonike, flasin për dialogun Kosovë- Serbi

Read Time:46 Second

Një bisedë telefonike pati sot kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Për zhvillimin e kësaj bisede, kryeministri Kurti  ka njoftuar në llogarinë e tij në Twitter. 

Kurti ka shkruar se Blinken e ka njoftuar lidhur me progresin në Kosovë.

“Pata një bisedë shumë të mirë telefonike me Sekretarin Blinken”, shkroi Kurti.

“E informova atë lidhur me progresin e vazhdueshëm në Kosovë”.

Kurti shkroi se me Sekretarin Blinken ka folur për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë si dhe nevojën për dinamizimin e procesit të dialogut drejt një marrëveshje ligjërisht të obligueshme me njohjen reciproke në qendër.

Biseda pason konfirmimin nga kryeministri Kurti për një plan të paraqitur nga këshilltarët franko-gjerman, bashkë me emisarin e BE-së për dialog, Mirosllav Lajçak.

Megjithatë, ai këtë propozim e quajti ende jo përfundimtar.

Biseda telefonike ndaras e Blinkenit me Kurtin e Vuçiqin, sipas njoftimeve, janë realizuar në të njëjtën ditë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Blinken-Vuçiq bisedë telefonike, Serbisë i kërkohet marrëveshje me Kosovën
Next post Kosova alarmon se procesi i regjistrimit të popullsisë në Serbi, po bëhet në dëm të shqiptarëve