Edi Rama: Marrëveshja Kosovë-Serbi të përfshihet si pjesë e anëtarësimit në BE

Read Time:59 Second

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar të hënën mbrëma, duke kërkuar zbatimin e Marrëveshjes për Normalizim dhe Aneksin e saj ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke e konsideruar këtë shumë të rëndësishme për rajonin. Ky reagim i Ramës vjen vetëm tri ditë para takimit të Këshillit Evropian që mbahet më 21 mars.

“Ndërsa i afrohemi takimit të Këshillit Evropian të 21 marsit, është thelbësore të kujtojmë se zbatimi i Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit të Marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, së bashku me Aneksin e saj Zbatues, është me rëndësi të madhe për ruajtjen e sigurisë, stabilitetit dhe paqes në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar Rama në platformën sociale X.

Nuk mjafton vetëm njohja e Marrëveshjes që është ligjërisht e detyrueshme, por për të siguruar progres, sipas Ramës, Marrëveshja dhe Aneksi i Zbatimit duhet të përfshihen zyrtarisht si pjesë përbërëse të proceseve përkatëse të anëtarësimit të Kosovës dhe Serbisë në BE.

“Çdo vonesë për ta bërë këtë vetëm e forcon status quo-në. Dhe status quo-ja në lidhje me këtë çelës strategjik për një fqinjësi paqësore, të begatë dhe evropiane në mes të Evropës nuk i shërben vetë sigurisë së Evropës”, ka shkruar kryeministri shqiptar.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Analistët serbë: BE do të insistojë në zbatimin e marrëveshjes së Ohrit
Next post Adrian Shtuni: Kosova duhet të jetë më e matur në veprime