Kuvendi i përbashkët i Shqipërisë dhe Kosovës, Taulant Balla: Duhet të kishim mbrojtur pastërtinë e luftës së UÇK-së

Read Time:1 Minute, 16 Second

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla tha se Shqipëria dhe Kosova duhet ta kishin mbrojtur shkëlqimin e merituar të fitores dhe pastërtinë e luftës çlirimtare të Kosovës, ku ish krerët e saj sot janë në burgjet e Hagës ku kanë qenë edhe kriminelët e gjenocidit.

“Kështu si sot Adem Jashari do të donte të na shihte shpesh ne përfaqësuesve të Shqipërisë dhe Kosovës. Dhe ndoshta do të na qortonte për çkujdesjen tonë për të mbrojtur shkëlqimin e merituar të fitores dhe pastërtinë e luftës çlirimtare. Sepse, ndërsa ne i gëzoheshim fitores dhe shpalljes së pavarësisë, të tjerët, humbësit bashkë me aleatët e tyre u kujdesën mjeshtërisht që të njollosnin tinëz, luftën e ndritshme çlirimtare. Qëndresa paqësore, beteja e drejtë për liri dhe demokraci e popullit shqiptar të Kosovës dhe valët biblike njerëzore që i iknin kasaphanës, vunë në lëvizje botën demokratike me një reagim të vendosur. Reagim që erdhi pas operacionesh barbare ushtarake spastrimesh etnike, që sollën si rezultat zhvendosjen e qindra mijëra civilëve, gjysmë milioni vetëm këtu në Shqipëri. Por Monumenti i Errësirës, nuk mbaron me kaq! Sepse sot, komandantët e UCK-së mbahen të arrestuar, në të njëjtin burg, sikur ata që urdhëruan masakrat në Kosovë, Srebrenicë e gjetkë, mbi bazën e disa akuzave të paqena, të një raporti dhe një rezolute turpi, për ata që e shkruan dhe ata që e votuan. Ne shqiptarët i jemi gjithmonë mirënjohës komunitetit ndërkombëtar dhe në mënyrë të veçantë SHBA-ve, të cilët morën përgjegjësinë dhe na erdhën në ndihmë” tha Balla.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Sanxhak-bej të portalit “Sandzacke.rs” i Novi Pazarit çka patët me Flamurin Kombëtar Shqiptar, me Flamurin Shtetëror të Kosovës?!
Next post Kuvendi i përbashkët i Shqipërisë dhe Kosovës, Albin Kurti: Duhet të jemi më shpesh bashkë dhe jo vetëm në festa