Media zvicerane: Kurti në prag të fitores së bastit të tij për kontrollin e veriut

Read Time:46 Second

“Në Kosovë, Albin Kurti është në prag të firores së bastit të tij për kontrollin e veriut të vendit me një minoritet serb”, është titulli i Radios Fracne Interantional (RFI) qe ka sjellur sot për miliona dëgjuesit e saj.

Sipas RFI “Pavarësisht kritikave të përsëritura nga partnerët e tij perëndimorë, të cilët madje kanë marrë sanksione kundër vendit të tij, kryeministri kosovar mbetet i vendosur të udhëheqë përplasjen e tij me Beogradin për ta shtyrë Serbinë të njohë pavarësinë e vendit të tij”

“Dhe, Albin Kurti tashmë ia ka dalë që ta realizoj një pjesë të bastit të tij: Vendosjen e sovranitetit të Prishtinës zyrtare në rajonin verior shumë të kontestuar me shumicë serbe, raporton RFI.

Radio zvicerane thotë tutje se “pas vendosjes së targave, rrymës apo dokumenteve të identitetit, autoritetet kosovare madje ndaluan përdorimin e dinarit serb dhe vendosën euron. Por kjo politikë e fortë denoncohet nga serbët vendas që ndihen të bllokuar”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Liderët e opozitës kosovare takuan emisarin amerikan Gabriel Escobar
Next post Gabriel Eskobar: SHBA ka punuar në favor të Kosovës dhe ajo duhet të dëgjojë