Miroslav Lajçak pas takimit me Bislimin: Ramë dakord për hapat e ardhshëm

Read Time:1 Minute, 9 Second

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, pati një darkë pune me Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, me të cilin ka diskutuar rreth të gjitha aspekteve të ndërlidhura me zbatimin e plotë të Marrëveshjes Bazike të Brukselit dhe Aneksit Implementues të Ohrit.

“Republika e Kosovës është e përkushtuar për normalizim të plotë të marrëdhënieve me Serbinë dhe për njohje reciproke”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit.

Në anën tjetër edhe emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak me anë të një postimi në platformën “X”, tha se gjatë takimit u diskutua për takimin e 26 tetorit, mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, me liderët e BE-së.

Ai theksoi nevojën e zbatimit të plotë dhe pa parakushte të  Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit, të arritur në Ohër.

“Sapo u takova me zëvendëskryeministrin e parë Besnik Bislimi për të përcjellë takimin e fundit me liderët evropianë në Bruksel dhe nevojën për zbatimin e plotë të Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit pa vonesa dhe parakushte. Ne ramë dakord edhe për hapat e ardhshëm”, ka shkruar Lajçak.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Kamberi për Tëvë 1: Do insistojmë që edhe shqiptarët në Luginë të kenë të drejta sikur serbët
Next post Këshilli Nacional i Shqiptarëve të Luginës së Preshevës do të hap zyre në Novi Pazar