Poezi për Adem Jasharin

Read Time:31 Second

I ke fal kaq shumë dashni
kësaj toke qe t’ka rrit
Që dhe ujin ja ke pi
dhe me gjak e ke vadit!

I ke dhanë të tonve shpresë
për të gjithë ke qen motiv
Tuj knu kangën besa-besë
me nder shkove në amshim

Gjithë prej ty kanë mar mësim
se qysh mbrohet pragu i shpis
për jetë e mot do t’jesh frymëzim
emni yt i gdhendur është në artarin e lirisë

Su tërhoqe e su zbrapse
se i madh isht ideali
nuk deshte më shumë se paqe
se s’jeton n’robri shqiptari

Botës mbarë ti i kallxove
që je për paqë dhe dinjitet
i përjetshëm qoftë kujtimi
fryma jote ka ba shtet!

L.Asllani
6 mars, 2023

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post 5-6-7 Marsi 1998,  Epopeja e UÇK-së është ngjarja  kulmore në historisë së popullit shqiptar
Next post EDHE TITO ISHTE I NJOFTUAR ME ÇËSHTJEN E PRESHEVËS, ME 1944