Ringjallja e dialogut: Çfarë pritet nga vizita e nesërme e pesëshes së madhe

Read Time:1 Minute, 32 Second

Ringjallja e dialogut, domosodshmëria e zbatimit të të gjitha marrëveshjeve të arritura në këtë proces, si dhe kthimi i qetësisë në veri, janë ndër porositë kyçe që pesëshja e madhe pritet të sjellë në vizitën e të së shtunës në Prishtinë dhe Beograd.

Burimet diplomatike të RTK-së në Bruksel pranojnë se jo të gjitha shtete anëtare të Bashkimit Evropian janë të informuara apo të involvuara me përmbajtjen e ofertës që do prezantohet gjatë kësaj vizite.

Kjo po bëhet me qëllim që mesazhi të jetë sa më i qartë dhe i drejtpërdrejtë meqë marrë parasysh rrethanat e krijuara pas sulmit të 24 shtatorit, shtete që kanë investuar në planin franko-gjerman do mëtojnë të shpëtojnë marrëveshjen.

Zyrtarët e këtushëm gjithashtu bëjnë të ditur se me këtë vizitë dëshirohet të dërgohet mesazhi se ekziston uniteti në mes të evropianëve dhe amerikanëve në qëndrimin se nuk do të hiqet dorë nga Marrëveshja dhe do të kërkojnë nga palët zotim për respektim të të gjitha obligimeve.

Pranohet njëkohësisht se pas sulmit në Banjskë gjërat kanë ndryshuar, por akoma nuk ka qartësi në ç’mënyrë kjo do ndikoj në procesin e dialogut.

Ajo me çfarë të gjithë njëzëri pajtohen është se pavarësisht kësaj, obligimet nga dialogu mbeten valide, ndërsa në aspektin e sigurisë do shqyrtohen masat eventuale, pos pas përfundimit të hetimeve.

Pritjet në Bruksel janë që pesëshja e madhe të rikonfirmoj kërkesat Kosovës që para së gjithash kanë të bëjnë me organizmin sa më të shpejtë të zgjedhjeve në katër komunat e veriut si dhe nisjen e procesit të themelimit të Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe.

Ajo çfarë së paku pritet të kërkohet nga Beogradi zyrtar, pohojnë diplomatët e Brukselit, është që Serbia të distancohet nga secili veprim që mund të destabilizoj veriun e Kosovës dhe të zbatojë marrëveshjet të cilat janë arritur më herët në dialog.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Albin Kurti: S’mund të ketë normalizim pa siguri për Kosovën
Next post Sveçla pas lirimit të Pantiqit: Policia arreston terroristët, këta me paranë e krimit e blejnë lirinë me dorëzani