Shqipëria në prag të zgjedhjeve vendore të 14 Majit dhe  Basha ish-kandidat për kryeministër me agjendën e tij në Europë dhe SHBA

Read Time:1 Minute, 21 Second

Nga Skënder Sadri KAPITI

Para disa ditësh Partitë Popullore Europiane, Partitë e djathta të Evropës, përmes përfaqësuesve në Këshillin e Europës, kanë dorëzuar një Rezolutë që mbështet rindërtimin e Ukrainës. Rezoluta është hartuar nga deputeti shqiptar Lulzim Basha, në cilësinë e anëtarit të Partive Popullore Evropian.Kjo rezolutw wshtw  publikuar në faqen zyrtare të Këshillit te Europës, e cila është e mbështetur nga përfaqësues të të gjitha grupeve parlamentare.

Kjo shënon  kështu për  Bashën  një sukses të madh politik e diplomatik të tij personal , të Partisë Demokratike si deputet i saj si dhe si deputet i parlamentit të Shqipërisë.

Më pas agjenda e Bashës vazhdon me vizitën e tij në SHBA.

Pra Basha po zhvillon një agjendë të suksesshme politike në Europë e SHBA,   Basha ishkandidat për kryeministër i Shqipërisë në zgjedhjet e 25 prillit 2021, zgjedhje të cilat u blenë nga korrupsioni dhe  pushteti i Edi Ramës. Basha  ndodhet për vizitë në Europë e SHBA  në kohën kur Shqipëria është në prag të zgjedhjeve vendore të 14 Majit 2023 .

Realiteti kryesisht por edhe intuita  thonë se perendimi e SHBA  kanë si partner politik kryesor dhe të besueshëm  në Shqipëri Lulzim Bashën pavarësisht se si dhe kush fiton zgjedhjet vendore të 14 Majit 2023   në Shqipëri.

Ish kreu i PD-së, Lulzim Basha gjendet prej disa ditësh në Uashington.D.C ku po zhvillon disa takime informale me zyrtarë të Departamentit Amerikan të Shtetit.Mediat kanë siguruar foto të Bashës duke biseduar me Martin McDowell, Drejtorin e Rajonit tonë në Departamentin Amerikan të Shtetit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Eliza Hoxha nga ‘Liria ka emër’: Historia nuk mund të rishkruhet
Next post Mijëra qytetarë marshojnë në përkrahje të ish-krerëve të UÇK-së