Sulmi i Hamas-it në Izrael: Shkon numri në 100 të vdekur, me qindra të lënduar

Read Time:50 Second

Të paktën 100 persona në Izrael janë konfirmuar të vrarë nga sulmi i paprecedentë që ka kryer grupi militantë Hamas në territorin izraelit, derisa me qindra të tjerë janë duke u trajtuar në spitale, thanë shërbimet e urgjencës. Ndërsa zyrtarë nga Rripi i Gazës kanë deklaruar se 200 njerëz janë vrarë në sulmet hakmarrëse izraelite atje.

Izraeli dhe Hamasi janë sërish në konflikt pasi grupi militant palestinez nisi një operacion të madh ajror dhe tokësor këtë mëngjes nga Rripi i Gazës. Mbi 2,000 raketa u hodhën nga Gaza në drejtim të Izraelit, sipas ushtrisë izraelite, dhe persona të armatosur të Hamasit depërtuan në shumë qytete dhe fshatra izraelite në periferi. Izraeli është kundërpërgjigjur me sulme ajrore në Rripin e Gazës. Numri i të vdekurve në Izrael është të paktën 100, me rreth 1000 të plagosur, kanë thënë shërbimet e urgjencës të Izraelit. E numri i të vdekurve palestinezë në Rripin e Gazës është rritur në 198 me afër 2 mijë të plagosur, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Më 10 Tetor, Turqia merr komandën e KFOR-it
Next post Bujanoci dhe Likova përfitojnë projekt 340.000 euro nga IPA fondet e BE-së